środa, 17 kwiecień 2024 19:15

El Chapo: Skargi się na dyskryminację w amerykańskim więzieniu

El Chapo - skargi El Chapo - skargi fot: pixabay

Joaquin "El Chapo" Guzman, który przez wiele lat był uznawany za jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowych w Meksyku, obecnie odsiaduje wyrok dożywocia w jednym z najbardziej rygorystycznych więzień w Stanach Zjednoczonych - ADX Florence w Kolorado. Guzman, który w przeszłości był znany z licznych ucieczek z meksykańskich więzień, obecnie zmaga się z życiem za kratami pod nieustannym nadzorem.

Czego się dowiesz:

Brak kontaktu z rodziną jako forma kary?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Associated Press, Guzman złożył skargę do sędziego, w której wyraża swoje niezadowolenie z warunków, w jakich jest przetrzymywany. Głównym przedmiotem jego zażaleń jest brak możliwości kontaktu telefonicznego z jego córkami-bliźniaczkami. Jak twierdzi, od maja 2023 roku nie pozwala mu się na jakąkolwiek komunikację z nimi, co jego zdaniem stanowi formę bezprecedensowej dyskryminacji i dodatkowej kary. Guzman odczuwa to jako nieuzasadnione zaostrzenie jego już i tak surowych warunków odbywania kary.

Przeszłość i przyszłość byłego bossa narkotykowego

Joaquin "El Chapo" Guzman przez lata kierował potężnym kartelem z Sinaloa, będąc uznawanym za najbardziej wpływowego handlarza narkotyków na świecie. Jego aresztowanie i ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku, a następnie skazanie na dożywocie w 2019 roku, zakończyły jego działalność przestępczą. W kartelu władzę przejęli jego synowie, co może sugerować, że mimo jego uwięzienia, organizacja nadal funkcjonuje. Skarga Guzmana rzuca światło na trudności, z jakimi muszą mierzyć się nawet najbardziej znani przestępcy w systemie penitencjarnym USA, oraz na kontynuowanie przez niego walki o podstawowe prawa więzienne, takie jak kontakt z rodziną.

Źródło: Associated Press

Artykuły powiązane

 • Wielka Brytania: "Potwór" z Lincoln skazany na dożywotnie więzienie Wielka Brytania: "Potwór" z Lincoln skazany na dożywotnie więzienie

  W Lincoln, w Anglii, 28-letni Nicholas Metson został skazany na dożywotnie więzienie za zabójstwo swojej 26-letniej żony, Holly Bramley. Zbrodnia, która wstrząsnęła opinią publiczną, została dokonana w marcu zeszłego roku. Metson pociął ciało ofiary na 224 kawałki, co świadczy o wyjątkowym okrucieństwie tego czynu.

 • "Belmondziak": Marcin K. w rękach policji! "Belmondziak": Marcin K. w rękach policji!

  Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przez blisko dwa lata tropili Marcina K., znanego jako "Belmondziak" lub "Wściekły". Ich starania, wsparte przez listy gończe i współpracę międzynarodową, doprowadziły do jego aresztowania. Okazało się, że "Belmondziak" schronił się w Niemczech, gdzie operował pod zmienioną tożsamością. Został zatrzymany przez CBŚP i niemieckich funkcjonariuszy, gdy opuszczał siłownię po treningu. Jego umiejętność kamuflażu sprawiła, że unikał aresztowania przez wiele lat.

 • Wejherowo: "Krystek" skazany! Wejherowo: "Krystek" skazany!

  Sąd Rejonowy w Wejherowie ogłosił kolejny wyrok w sprawie Krystiana W., znanego także jako "łowca nastolatek" z Sopotu. Po serii przestępstw przeciwko wolności seksualnej, mężczyzna został skazany na 15 lat pozbawienia wolności oraz na wysoką grzywnę i dożywotni zakaz pracy z osobami małoletnimi. Wyrok ten stanowi kolejny etap w długotrwałej batalii wymiaru sprawiedliwości wobec tego skandalicznego przypadku.

 • Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala

  Dramatyczne wydarzenia wokół byłego ministra Mariusza Kamińskiego, członka partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wstrząsają polską sceną polityczną. Syn polityka, Kacper Kamiński, opublikował alarmujący wpis w mediach społecznościowych, ujawniając informacje o wdrożeniu "procedury przymusowego dokarmiania" jego ojca. 

 • Tomasz Oświeciński: Aktor pójdzie do więzienia? Tomasz Oświeciński: Aktor pójdzie do więzienia?

  Tomasz Oświeciński, znany aktor związany z filmami Patryka Vegi oraz serialem "M jak miłość", ponownie znajduje się w centrum uwagi ze względu na kłopoty prawne. Na skutek aktu oskarżenia, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Aktor zapowiada jednak, że nie podda się bez walki, pragnąc udowodnić swoją niewinność.

load more hold SHIFT key to load all load all