Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 01 luty 2023 19:33

Australia: Radioaktywna kapsuła odnaleziona!

Radioaktywna kapsuła z cezem odnaleziona - Australia Radioaktywna kapsuła z cezem odnaleziona - Australia fot: Twitter

Niemal tydzień zajęło australijskim władzom poszukiwanie kapsuły, która zawierała materiał radioaktywny. Co ciekawe, rzecz ta była taka mała, że jej rozmiar można spokojnie porównać wielkością do… tik-taka. Kapsuła była na tyle niebezpieczna dla ludzi, że władze ostrzegały obywateli Australii, żeby pod żadnym pozorem nie dotykać przedmiotu. Finalnie okazało się, że kapsuła wypadła z ciężarówki i wylądowała na poboczu drogi. 

 

1400 km trasy przeszukane - igła w stogu siana odnaleziona

Poszukiwana kapsuły o wymiarach 8mm x 6mm były ekstremalnie trudne, ze względu na jej rozmiar. Co więcej, władze miały do przeszukania aż 1400 kilometrów trasy, którą przemieszczała się ciężarówka. Z początku służby śledcze nie wykluczały kradzieży z magazynu, jednakże udało się ustalić, że kapsuła musiała wypaść w trakcie trasy.

Służby długo namierzały kapsułę

Służby brały też pod uwagę scenariusz, w którym kapsuła wbiłaby się w oponę i niczego nieświadomy kierowca przewiózłby ją w inne miejsce, co stanowiłoby duże zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli. Po blisko tygodniu poszukiwań ekipom udało się odnaleźć radioaktywną kapsułę, która leżała na poboczu drogi. 

Cylinder zawierał w sobie cez 137, który powszechnie stosowany jest w miernikach promieniowania. Kontakt z cezem powoduje oparzenia skóry, chorobę popromienną i nowotworową. Na szczęście jest on już w rękach władz.

 

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all