1. Dlaczego klimatyczni aktywiści w Bielefeld przykleili się do ulic?
2. Jakie są koszty interwencji policyjnej w Bielefeld?
3. Co mogą zrobić aktywiści po otrzymaniu formularzy do wysłuchania?
4. Czy nowy katalog opłat za interwencje policyjne był już wcześniej stosowany w Nadrenii Północnej-Westfalii?
Blokada dróg w Bielefeld
Aktywiści ruchu „Letzte Generation” przykleili się do ulic w trzech różnych miejscach w Bielefeld. Tego samego dnia wszedł w życie nowy katalog opłat, który pozwala policji na naliczanie kosztów za określone interwencje. Na przykład, jeśli ktoś za pośrednictwem mediów społecznościowych zwołał zgromadzenie, które wymagało interwencji policji, może zostać obciążony kosztami. Podobnie było w przypadku Bielefeld, gdzie policja musiała użyć „bezpośredniego przymusu” do odblokowania ulic.
Koszty interwencji
Policja w Bielefeld zamierza obciążyć kosztami 16 zaangażowanych aktywistów. „Zamierzone opłaty wynoszą od 120 euro do maksymalnie 715 euro” – powiedziała rzeczniczka policji w Bielefeld. W zeszłym tygodniu zainteresowanym wysłano formularze do wysłuchania ich stanowisk. Koszty są naliczane na podstawie czasu interwencji – zgodnie z regulaminem opłat, mogą one wynieść nawet do 50.000 euro. W przypadku obecnej sytuacji najniższa opłata wynosi 120 euro i jest to „opłata ryczałtowa za zatrzymanie do 12 godzin”. Wyższe opłaty, sięgające 715 euro, uwzględniają „czas interwencji oraz liczbę zaangażowanych funkcjonariuszy policji”.
Procedury administracyjne
Aktywiści mają teraz możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia. „Procedura wysłuchania poprzedza wydanie decyzji o opłatach. To, czy i w jakiej wysokości zostaną nałożone opłaty, zależy od wyniku wysłuchania” – wyjaśniła rzeczniczka policji. Nie jest jasne, czy opłata nałożona po tej akcji jest pierwszą tego rodzaju w Nadrenii Północnej-Westfalii, ponieważ teoretycznie inne władze mogłyby wyprzedzić Bielefeld. Brak jednak danych na ten temat.