Nowi sędziowie i sędziny Trybunału Konstytucyjnego
Z trzyletnim opóźnieniem ustalono, jak w przyszłości będzie obsadzony najwyższy sąd w Berlinie. CDU, SPD, Zieloni i Lewica w Izbie Reprezentantów uzgodnili, które sześć kandydatów i kandydatek zaproponują na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek mają oni zostać wybrani. Jak dowiedział się rbb z kręgów frakcji, to trzy kobiety i trzech mężczyzn.
Kandydaci
Lucy Chebout jest specjalistką prawa rodzinnego w berlińskiej kancelarii Raue i wiceprezesem Niemieckiego Związku Prawniczek. Oprócz prawa studiowała również islamistykę i odbyła staże w Federalnym Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Federalnym Trybunale Konstytucyjnym.
Juliane Pätzold jest od 2022 roku sędzią Sądu Administracyjnego w Berlinie. Przewodniczy 8. Izbie, która zajmuje się między innymi sprawami wizowymi i azylowymi. Wcześniej pracowała w administracji sądowej. Trybunał Konstytucyjny zna z pracy jako asystent naukowy.
Björn Retzlaff jest od 2017 roku przewodniczącym sędzią Sądu Apelacyjnego w Berlinie, odpowiedzialnym za prawo budowlane. Urodzony w 1970 roku, studiował prawo i filozofię we Fryburgu i Dijon. Retzlaff od 1999 roku pracuje jako sędzia w Berlinie. W latach 2010-2016 przewodniczył izbie handlowej w Sądzie Krajowym.
Wybory w Izbie Reprezentantów
Florian Rödl jest profesorem prawa cywilnego oraz prawa pracy i zabezpieczenia społecznego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Studiował we Frankfurcie nad Menem i Berlinie, a doktorat obronił w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Przed objęciem stanowiska profesora w Berlinie, Rödl pracował na uniwersytetach w Hamburgu, Münster i Frankfurcie nad Menem. W 2020 roku reprezentował Berlin w sprawie dotyczącej tzw. pułapu czynszów przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym. Ponadto uczestniczył w komisji ekspertów, która badała możliwości upaństwowienia dużych korporacji nieruchomościowych.
Florian Schärdel był do 2012 roku rzecznikiem frakcji Zielonych w radzie dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg. Od tego czasu pracuje jako sędzia, obecnie w Sądzie Rejonowym Schöneberg, zajmując się m.in. eksmisjami i wypowiedzeniami z powodu własnych potrzeb.
Rosanna Sieveking jest od 2018 roku sędzią Federalnego Sądu Administracyjnego, gdzie zajmuje się głównie prawem drogowym i sprawami przeciwko decyzjom planistycznym. Wcześniej, od 1995 roku, pracowała w Sądzie Administracyjnym w Berlinie, a od 2009 roku w Wyższym Sądzie Administracyjnym Berlin-Brandenburg.
Zmiany personalne w Trybunale
Sześć z dziewięciu stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym Berlina powinno być obsadzone już prawie trzy lata temu. Opóźnienie spowodowane było różnymi czynnikami. Latem 2021 roku wybory sędziów zostały odłożone z powodu nadchodzących wyborów do Izby Reprezentantów, po czym Trybunał Konstytucyjny musiał orzekać w sprawie chaosu wyborczego. Nastąpiły ponowne wybory i formowanie rządu. Ostatnio CDU, SPD, Zieloni i Lewica przez miesiące nie mogły się porozumieć co do kandydatur.
Według informacji rbb, nieporozumienia wynikły z faktu, że CDU nie chciała głosować na jedną z kandydatek zaproponowanych przez Zielonych, znaną frankfurcką prawniczkę Sedę Başay-Yıldız. Reprezentowała ona rodzinę ofiary neonazistowskiej grupy terrorystycznej NSU przed sądem, ale była także obrończynią islamskich terrorystów.
Obecnie tylko siedem z dziewięciu stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym Berlina jest obsadzonych. Sędzia Margarete von Galen złożyła wniosek o zwolnienie w październiku ubiegłego roku, a sędzia Kurt Ahmet Alagün w kwietniu tego roku. W rozmowie z rbb von Galen podkreśliła, że uważa brak szybkiego rozwiązania kwestii następców za brak szacunku Izby Reprezentantów wobec instytucji Trybunału Konstytucyjnego.
Na początku czerwca byli przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Margret Diwell i Helge Sodan zarzucili Izbie Reprezentantów w rbb „partyjne rozgrywki” i „nieudolność” z powodu długiego przeciągania się wyboru nowych sędziów. Wskazali także na wątpliwości dotyczące legitymacji Trybunału z powodu długiego przekroczenia kadencji. Ich zdaniem, wyroki mogłyby być z tego powodu łatwo kwestionowane.
Źródło: www.rbb24.de