wtorek, 02 lipiec 2024 11:32

Berlin: Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Nowi sędziowie Trybunału Nowi sędziowie Trybunału Pixabay

Trzy kobiety i trzech mężczyzn ma zostać nowymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego w Berlinie. Jak dowiedział się rbb z kręgów frakcji, są oni na liście kandydatów, na którą zgodziły się CDU, SPD, Zieloni i Lewica. Informacje na ten temat przekazali Sabine Müller, Jan Menzel i Boris Hermel.

Nowi sędziowie i sędziny Trybunału Konstytucyjnego

Z trzyletnim opóźnieniem ustalono, jak w przyszłości będzie obsadzony najwyższy sąd w Berlinie. CDU, SPD, Zieloni i Lewica w Izbie Reprezentantów uzgodnili, które sześć kandydatów i kandydatek zaproponują na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek mają oni zostać wybrani. Jak dowiedział się rbb z kręgów frakcji, to trzy kobiety i trzech mężczyzn.

Kandydaci

Lucy Chebout jest specjalistką prawa rodzinnego w berlińskiej kancelarii Raue i wiceprezesem Niemieckiego Związku Prawniczek. Oprócz prawa studiowała również islamistykę i odbyła staże w Federalnym Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Federalnym Trybunale Konstytucyjnym.

Juliane Pätzold jest od 2022 roku sędzią Sądu Administracyjnego w Berlinie. Przewodniczy 8. Izbie, która zajmuje się między innymi sprawami wizowymi i azylowymi. Wcześniej pracowała w administracji sądowej. Trybunał Konstytucyjny zna z pracy jako asystent naukowy.

Björn Retzlaff jest od 2017 roku przewodniczącym sędzią Sądu Apelacyjnego w Berlinie, odpowiedzialnym za prawo budowlane. Urodzony w 1970 roku, studiował prawo i filozofię we Fryburgu i Dijon. Retzlaff od 1999 roku pracuje jako sędzia w Berlinie. W latach 2010-2016 przewodniczył izbie handlowej w Sądzie Krajowym.

Wybory w Izbie Reprezentantów

Florian Rödl jest profesorem prawa cywilnego oraz prawa pracy i zabezpieczenia społecznego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Studiował we Frankfurcie nad Menem i Berlinie, a doktorat obronił w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Przed objęciem stanowiska profesora w Berlinie, Rödl pracował na uniwersytetach w Hamburgu, Münster i Frankfurcie nad Menem. W 2020 roku reprezentował Berlin w sprawie dotyczącej tzw. pułapu czynszów przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym. Ponadto uczestniczył w komisji ekspertów, która badała możliwości upaństwowienia dużych korporacji nieruchomościowych.

Florian Schärdel był do 2012 roku rzecznikiem frakcji Zielonych w radzie dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg. Od tego czasu pracuje jako sędzia, obecnie w Sądzie Rejonowym Schöneberg, zajmując się m.in. eksmisjami i wypowiedzeniami z powodu własnych potrzeb.

Rosanna Sieveking jest od 2018 roku sędzią Federalnego Sądu Administracyjnego, gdzie zajmuje się głównie prawem drogowym i sprawami przeciwko decyzjom planistycznym. Wcześniej, od 1995 roku, pracowała w Sądzie Administracyjnym w Berlinie, a od 2009 roku w Wyższym Sądzie Administracyjnym Berlin-Brandenburg.

Zmiany personalne w Trybunale

Sześć z dziewięciu stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym Berlina powinno być obsadzone już prawie trzy lata temu. Opóźnienie spowodowane było różnymi czynnikami. Latem 2021 roku wybory sędziów zostały odłożone z powodu nadchodzących wyborów do Izby Reprezentantów, po czym Trybunał Konstytucyjny musiał orzekać w sprawie chaosu wyborczego. Nastąpiły ponowne wybory i formowanie rządu. Ostatnio CDU, SPD, Zieloni i Lewica przez miesiące nie mogły się porozumieć co do kandydatur.

Według informacji rbb, nieporozumienia wynikły z faktu, że CDU nie chciała głosować na jedną z kandydatek zaproponowanych przez Zielonych, znaną frankfurcką prawniczkę Sedę Başay-Yıldız. Reprezentowała ona rodzinę ofiary neonazistowskiej grupy terrorystycznej NSU przed sądem, ale była także obrończynią islamskich terrorystów.

Obecnie tylko siedem z dziewięciu stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym Berlina jest obsadzonych. Sędzia Margarete von Galen złożyła wniosek o zwolnienie w październiku ubiegłego roku, a sędzia Kurt Ahmet Alagün w kwietniu tego roku. W rozmowie z rbb von Galen podkreśliła, że uważa brak szybkiego rozwiązania kwestii następców za brak szacunku Izby Reprezentantów wobec instytucji Trybunału Konstytucyjnego.

Na początku czerwca byli przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Margret Diwell i Helge Sodan zarzucili Izbie Reprezentantów w rbb „partyjne rozgrywki” i „nieudolność” z powodu długiego przeciągania się wyboru nowych sędziów. Wskazali także na wątpliwości dotyczące legitymacji Trybunału z powodu długiego przekroczenia kadencji. Ich zdaniem, wyroki mogłyby być z tego powodu łatwo kwestionowane.

 

Źródło: www.rbb24.de

 • Berlin: Wyrok w sprawie napadu na sejfy
  Berlin: Wyrok w sprawie napadu na sejfy

  W listopadzie 2022 roku doszło do jednego z najbardziej zuchwałych włamań ostatnich lat. W berlińskiej dzielnicy Charlottenburg złodzieje obrabowali niemal 300 skrytek depozytowych. Zginęły luksusowe zegarki, biżuteria, pieniądze, metale szlachetne i papiery wartościowe. Suma strat oszacowana została na co najmniej 21 milionów euro. Do dziś nie odnaleziono ani śladu skradzionego majątku. W najbliższy czwartek oczekiwany jest wyrok w procesie dotyczącym tego skandalicznego włamania.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 13:19
 • Riedbahn: Kompleksowa modernizacja. Utrudnienia w ruchu pociągów i zmiany tras
  Riedbahn: Kompleksowa modernizacja. Utrudnienia w ruchu pociągów i zmiany tras

  Frankfurt/Mannheim - Dziś rozpoczyna się najważniejszy proces modernizacyjny dla Deutsche Bahn i jej pasażerów w ostatnich latach. Planowane jest kompleksowe odnowienie 40 tras do 2030 roku, co ma na celu poprawę niezawodności pociągów, które ostatnio borykały się z częstymi opóźnieniami.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 12:58
 • Heidelberg: ADAC Historic 2024 z legendą rajdów Walterem Röhrlem
  Heidelberg: ADAC Historic 2024 z legendą rajdów Walterem Röhrlem

  Heidelberg – Od 11 do 13 lipca 2024 roku miasto stanie się mekką dla miłośników zabytkowych samochodów. Wśród uczestników będzie ikona rajdów Walter Röhrl, a dodatkowo pojawi się nowa kategoria pojazdów.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 16:52
 • ZF Saarbrücken: Drastyczne cięcia - 2900 miejsc pracy zagrożonych
  ZF Saarbrücken: Drastyczne cięcia - 2900 miejsc pracy zagrożonych

  Do końca 2026 roku niemiecki producent części samochodowych ZF Friedrichshafen AG planuje zwolnienie 2900 pracowników w swoim zakładzie w Saarbrücken. Początkowo redukcja zatrudnienia miała nastąpić dopiero w 2030 roku, jednak decyzja została przyspieszona ze względu na wysokie koszty operacyjne.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 15:06
 • Berlin: Pięciodniowy strajk ostrzegawczy w przedszkolach
  Berlin: Pięciodniowy strajk ostrzegawczy w przedszkolach

  W Berlinie rozpoczął się pięciodniowy strajk ostrzegawczy pracowników miejskich przedszkoli, który dotknął około 35 000 dzieci. Zarówno personel edukacyjny jak i związki zawodowe domagają się zmian w warunkach pracy, podczas gdy Senat stoi na stanowisku, że obecne działania są nieuzasadnione, powołując się na ograniczenia wynikające z przynależności do Wspólnoty Taryfowej Krajów.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 13:18
 • Berlin: Ucieczka skazanego przestępcy seksualnego podczas przepustki
  Berlin: Ucieczka skazanego przestępcy seksualnego podczas przepustki

  W Berlinie doszło do dramatycznych wydarzeń, kiedy to Andreas K., skazany przestępca seksualny, uciekł podczas przepustki. Incydent zakończył się sukcesem policji, która zdołała aresztować uciekiniera w piątkowy poranek w mieszkaniu jego matki, położonym w berlińskiej dzielnicy Neukölln, jak podaje "Tagesspiegel". Przed aresztowaniem policja opublikowała zdjęcia mężczyzny i zaapelowała do publiczności o pomoc w jego odnalezieniu.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 13:01
 • Braunschweig: Czy rodzeństwo planowało morderstwo?
  Braunschweig: Czy rodzeństwo planowało morderstwo?

  Czy rodzeństwo z Braunschweigu planowało morderstwo z zemsty? Tą kwestią już wkrótce zajmie się sąd. W centrum uwagi znajdują się brat i siostra oraz ich przerażający plan. Czy ich ojciec został brutalnie zamordowany, a oni postanowili się zemścić? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść proces.

  Napisano środa, 03 lipiec 2024 20:03
 • Berlin: Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego
  Berlin: Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

  Trzy kobiety i trzech mężczyzn ma zostać nowymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego w Berlinie. Jak dowiedział się rbb z kręgów frakcji, są oni na liście kandydatów, na którą zgodziły się CDU, SPD, Zieloni i Lewica. Informacje na ten temat przekazali Sabine Müller, Jan Menzel i Boris Hermel.

  Napisano wtorek, 02 lipiec 2024 11:32
 • Berlin: 29-Euro-Ticket wraca – ale entuzjazmu brak
  Berlin: 29-Euro-Ticket wraca – ale entuzjazmu brak

  Nowe 29-Euro-Ticket w Berlinie spotyka się z mieszanymi reakcjami. Chociaż projekt został wprowadzony przez koalicję CDU i SPD, krytyka płynie z opozycji oraz od ekspertów ds. transportu.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 11:51
 • Stuttgart: Atak nożownika w strefie kibica na Schlossplatz
  Stuttgart: Atak nożownika w strefie kibica na Schlossplatz

  Podczas Fanfest w Stuttgarcie doszło do ataku nożownika na Schlossplatz. Policja zatrzymała 25-letniego Syryjczyka, który zaatakował trzech mężczyzn nożem, powodując obrażenia. W wyniku incydentu wybuchła panika w strefie kibica.

  Napisano piątek, 28 czerwiec 2024 18:17
 • Dortmund: Andre Schnura zapowiada występ przed meczem Niemcy - Dania
  Dortmund: Andre Schnura zapowiada występ przed meczem Niemcy - Dania

  Saxofonista Andre Schnura z Haan w Nadrenii Północnej-Westfalii stał się viralową sensacją od momentu otwarcia turnieju piłkarskiego EURO 2024 w Monachium. Jego występy przed meczami niemieckiej reprezentacji przyciągają tłumy kibiców, którzy wspólnie śpiewają, tańczą i świętują. Teraz Andre Schnura zapowiedział swój kolejny występ w Dortmundzie, który odbędzie się przed meczem Niemcy - Dania.

  Napisano piątek, 28 czerwiec 2024 13:11
 • Berlin: Nowe prawo dotyczące terenów zielonych zostanie ponownie zmienione
  Berlin: Nowe prawo dotyczące terenów zielonych zostanie ponownie zmienione

  Rządzące frakcje CDU i SPD postanowiły w czwartek podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Izby Deputowanych, że nowe prawo dotyczące terenów zielonych w Berlinie zostanie ponownie zmienione. Zmiana ma na celu dokładniejsze określenie godzin otwarcia i zamknięcia parków. Szczegółowe informacje na temat konkretnych godzin otwarcia nie są jednak dostępne.

  Napisano piątek, 28 czerwiec 2024 10:43
 • Monachium: Bezalkoholowy Augustiner podbija miasto
  Monachium: Bezalkoholowy Augustiner podbija miasto

  W Monachium trwa boom na bezalkoholowe piwo Augustiner. Mieszkańcy miasta w upalne dni polują na ten nowy hit lata 2024. Bezalkoholowy Augustiner stał się niezwykle pożądanym produktem, a zdobycie go często graniczy z cudem.

  Napisano środa, 29 maj 2024 17:03
 • Monachium: Restauracja "Beim Sedlmayr" ogłasza upadłość
  Monachium: Restauracja "Beim Sedlmayr" ogłasza upadłość

  Znana restauracja "Beim Sedlmayr" w Monachium ogłosiła upadłość. Rezerwacje będą przyjmowane tylko do 29 maja 2024 roku. Decyzja ta jest dramatyczna zarówno dla właściciela, jak i dla personelu.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:33
 • Berlin: Awaria. Mieszkańcy Braunschweiger Straße ewakuowani
  Berlin: Awaria. Mieszkańcy Braunschweiger Straße ewakuowani

  W wyniku awarii wodociągowej na Neuköllner Sonnenallee w Berlinie, mieszkańcy jednego z budynków przy Braunschweiger Straße zostali ewakuowani. Wtorkowa awaria spowodowała powstanie dziury w ziemi, a naprawa wodociągu została wstrzymana.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:24
 • Berlin: Tragiczny wypadek na Tauentzien
  Berlin: Tragiczny wypadek na Tauentzien

  W Berlinie, na Tauentzienstraße, doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ciężko ranne. Wczesnym rankiem w środę, samochód zderzył się z betonowym krawężnikiem, po czym stanął w płomieniach.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:19
 • Kolonia: Zwycięstwo młodego kolarza w klasyku "Rund um Köln"
  Kolonia: Zwycięstwo młodego kolarza w klasyku "Rund um Köln"

  W niedzielę, 26 maja 2024 roku, 22-letni zawodnik Team DSM-firmenich triumfował w klasyku kolarskim "Rund um Köln", któy odbywał się w Kolonii. Po intensywnym sprincie w Kölner Rheinauhafen Casper van Uden przekroczył linię mety z czasem 4:21:55, pokonując faworyta, Biniama Girmaya z Erytrei, który zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce przypadło Belgowi Louisowi Blouwe.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 14:52
 • Heidelberg: Terminy iluminacji zamku na 2024
  Heidelberg: Terminy iluminacji zamku na 2024

  W Heidelbergu ogłoszono terminy dwóch iluminacji zamku na rok 2024. To spektakularne wydarzenie przyciągnie dziesiątki tysięcy widzów, oferując niezapomniane wrażenia wizualne w malowniczym otoczeniu.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 14:47
 • Stuttgart: EURO 2024 - mecze, strefa kibica, transport i atrakcje
  Stuttgart: EURO 2024 - mecze, strefa kibica, transport i atrakcje

  14 czerwca rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Niemczech, a Stuttgart będzie jednym z miast gospodarzy. Kibice powinni przygotować się na emocjonujące wydarzenia, pięć meczów i bogaty program towarzyszący.

  Napisano poniedziałek, 27 maj 2024 14:44
 • Troisdor: Nowy koncept dla miłośników rozrywki w dawnym budynku Hertie
  Troisdor: Nowy koncept dla miłośników rozrywki w dawnym budynku Hertie

  W pustym budynku po dawnym sklepie Hertie  w Troisdorfie otwarto nowe centrum rozrywki o nazwie "Happy Franky". Już przy wejściu na gości czekają zaskakujące atrakcje i nietypowe pomysły na spędzenie wolnego czasu.

   

  Napisano sobota, 25 maj 2024 12:24