Strajk rolników w całym kraju
Protest, zorganizowany głównie przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", przybierze formę "przejazdową". Do późnego popołudnia ciągniki, maszyny rolnicze i nawet piesi przechodzący przez pasy mają zablokować setki dróg w całym kraju. Organizatorzy podkreślają, że w akcji wezmą udział nie tylko najważniejsze związki rolnicze, ale także rolnicy spoza Polski, zwłaszcza z Niemiec.
Postulaty i głosy rolników
Tomasz Obszański z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" przekazał główne postulaty protestujących. Zdaniem rolników, Polskie rolnictwo jest niszczone przez Zielony Ład, ekoschematy i biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Dodatkowo, rolnicy skarżą się na napływ towarów z Ukrainy, które są sprowadzane bez cła, co powoduje nieuczciwą konkurencję. Postulaty obejmują również kwestie handlu, przetwórstwa oraz dopłat do paliw rolniczych.
Poparcie rolników z Niemiec
Stanisław Barna z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" podkreśla, że protestują nie tylko rolnicy w Polsce, ale także z Niemiec. Planowane jest wsparcie ze strony niemieckich rolników, którzy dołączą do protestów. Głównym postulatem wspólnym dla obu krajów jest apel o zatrzymanie importu z Ukrainy i krajów spoza Unii Europejskiej, z uwagi na różnice w standardach produkcji, co wpływa negatywnie na polskich rolników.
Rozmieszczenie protestów w Polsce
Protesty rolników planowane są w licznych miejscach Polski, obejmując różne województwa. Wśród miejsc, gdzie spodziewane są utrudnienia, znajdują się Olsztyn, Inowrocław, Racibórz, Piotrków Trybunalski, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Opole, oraz wiele innych. Rolnicy zapowiadają blokady dróg krajowych i autostrad, co może skutkować znacznymi utrudnieniami w ruchu drogowym.
Środowy protest rolników w Polsce staje się wyrazem frustracji z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie rolnictwo. Postulaty dotyczące ochrony rynku przed tanim importem oraz apel o uwzględnienie potrzeb rolników w polityce Unii Europejskiej stoją w centrum działań protestujących. Czy rząd zdoła odpowiedzieć na te postulaty, czy też protesty prowadzone w Polsce i innych krajach europejskich staną się impulsem do szeroko zakrojonych zmian w polityce rolniczej - to pytania, na które odpowiedzi będziemy mogli się spodziewać w najbliższym czasie.
Protest rolników z powiatu Opatowskiego, Ostrowieckiego i Sandomierskiego????
— ???????? Antyfarmazon ???????????? (@ZaPLMundurem) January 24, 2024
Organizatorzy protestu szacują, że dziś drogi w Polsce będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach, w akcji uczestniczą nie tylko związki rolnicze, ale dołączają do niego spontanicznie kolejni uczestnicy pic.twitter.com/S2XMvn3MlZ
"Głód poczujesz,
— Myślozbir (@myslozbir) January 24, 2024
Rolnika uszanujesz!"
Dziś w całej Polsce trwa #ProtestRolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.
Organizatorzy protestu szacują, że drogi będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach.#FarmersProtest pic.twitter.com/oCLvXCj6ud
Źróło: PAP, X, Trybuna Polska