czwartek, 28 grudzień 2023 10:30

GPS: Duże zakłócenia nad Polską i Bałtykiem!

zakłócenia GPS zakłócenia GPS fot. pixabay

Ostatnie godziny przyniosły niepokojące zjawisko – zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) niezwłocznie zareagowała, wydając depesze ostrzegające pilotów o potencjalnych ryzykach. Mimo pewności co do funkcjonowania ruchu lotniczego w trudnych warunkach, przyczyny zakłóceń pozostają tajemnicą. Warto przyjrzeć się bliżej tej niecodziennej sytuacji.

 

Zakłócenia sygnału GPS 

W środę, doniesienia o znacznych zakłóceniach sygnału GPS nad Polską obiegły media społecznościowe, zyskując na znaczeniu dzięki Zaufanej Trzeciej Stronie i Sekurak, ekspertach od cyberbezpieczeństwa. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja odpowiedzialna za kontrolę przestrzeni powietrznej nad Polską, potwierdziła te informacje. Dla zabezpieczenia ruchu lotniczego wydano NOTAM, czyli depeszę ostrzegającą pilotów przed potencjalnymi zagrożeniami. Rzecznik PAŻP, Tomasz Modrzejewski, ujawnił, że pierwsze ostrzeżenie pojawiło się już w poniedziałek wieczorem, a depesza pozostaje aktualna, przedłużając się na kolejne 24 godziny.

Zakłócenia w ruchu lotniczym

Rzecznik PAŻP, Tomasz Modrzejewski, zapewnił, że mimo zakłóceń, systemy kontroli lotów są w pełni przygotowane do utrzymania bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Kontrolerzy, w razie konieczności, przekazują załogom dodatkowe informacje, umożliwiające bezpieczne dotarcie samolotów do celu. Infrastruktura radarowa i specjalistyczne systemy są wykorzystywane, aby zminimalizować potencjalne ryzyka.

Tajemnicza przyczyna zakłóceń

Niestety, mimo wszelkich działań PAŻP, przyczyny zakłóceń pozostają nieznane. Niepewność wzbudza fakt, że żadna agencja nie dostarczyła informacji na ten temat, a jedynie opieramy się na doniesieniach medialnych. P.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Witold Tomaszewski, informuje, że w delegaturach UKE uruchomiono monitoring naziemny w celu zbadania konkretnego pasma. Eksperci zauważają potencjalną korelację między doniesieniami medialnymi a sytuacją pogodową, jednak oficjalne wyniki monitoringu będą dostępne dopiero w najbliższych dniach.

Warto również zaznaczyć, że pytania w sprawie zakłóceń sygnału GPS zostały wysłane do Ministerstwa Cyfryzacji, jednak do czasu opublikowania artykułu nie otrzymano od resortu żadnej odpowiedzi. To dodatkowo podkreśla tajemniczość sytuacji i budzi pytania dotyczące przejrzystości informacyjnej w sprawach kluczowych dla bezpieczeństwa publicznego. Obecne zakłócenia sygnału GPS nad Polską stanowią wyjątkowe wyzwanie dla lotnictwa i służb odpowiedzialnych za kontrolę przestrzeni powietrznej. 

Źródło: TVN 24, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Mozambik: Kierowca wjechał do rzeki pełnej krokodyli Mozambik: Kierowca wjechał do rzeki pełnej krokodyli

  Historia przewodnika safari, Michaela Turnera, który zapomniał o zdrowym rozsądku podczas korzystania z nawigacji Google Maps, zakończyła się nocą spędzoną w rwącej rzece pełnej krokodyli. Mimo wartego 7 tys. funtów safari-trucka, Turner znalazł się w niebezpieczeństwie po błędnym skręcie sugerowanym przez aplikację. Całe zdarzenie zakończyło się po 15 godzinach walki o życie i interwencji ratowników.

 • Profil zaufany: Do kiedy ważny, jak przedłużyć i dlaczego warto? Profil zaufany: Do kiedy ważny, jak przedłużyć i dlaczego warto?

  31 października to ważna data dla wszystkich posiadaczy profilu zaufanego. To właśnie tego dnia kończy się ważność profilu, który automatycznie był przedłużany podczas trwania pandemii COVID-19. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, obowiązek przedłużenia profilu spoczywa na nas samych. Jak to zrobić i dlaczego warto? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

 • Morze Bałtyckie: Kto i dlaczego uszkodził Balticconnector? Morze Bałtyckie: Kto i dlaczego uszkodził Balticconnector?

  W październiku doszło do poważnych uszkodzeń gazociągu Balticconnector, który dostarczał gaz na Łotwę. Wydarzenie to wywołało duże zaniepokojenie, a prezydent Łotwy, Edgars Rinkeviczs, zastanawia się, czy powinno to skłonić NATO do zamknięcia żeglugi na Morzu Bałtyckim, jeśli zostanie udowodnione, że za spowodowaniem uszkodzeń stoi Rosja.

 • Niemcy: 74 - latek zakaził się bakterią w Bałtyku i zmarł! Niemcy: 74 - latek zakaził się bakterią w Bałtyku i zmarł!

  Bild donosi, że po tym jak 74 - letni mężczyzna kąpał się w Bałtyku, doszło u niego do zakażenia niebezpieczną bakterią Vibrio vulnificus. W momencie kąpieli mężczyzna miał mieć otwarte rany na ciele i chorować przewlekle.  W krótki czas po kąpieli 74 - latek zmarł. To pierwszy zgon spowodowany zakażeniem tą bakterią w tym sezonie.

 • Morze Bałtyckie: Trzy rosyjskie samoloty znalazły się nad Bałtykiem! Morze Bałtyckie: Trzy rosyjskie samoloty znalazły się nad Bałtykiem!

  Myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Incydent ten jest jednym z wielu, które miały miejsce w ostatnim czasie. Co gorsza, samoloty latały bez sygnału transpondera.

 • Śląsk: ALERT! Pożar składowiska chemikaliów w Siemianowicach Śląskich - film
  Śląsk: ALERT! Pożar składowiska chemikaliów w Siemianowicach Śląskich - film

  W Siemianowicach Śląskich doszło do pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych, co wywołało znaczną mobilizację służb ratunkowych. Nad miastem unosi się gęsta chmura czarnego dymu, co stało się przyczyną licznych ostrzeżeń skierowanych do mieszkańców regionu.

  Napisano piątek, 10 maj 2024 13:23
 • Hrubieszów: Kobieta straciła 120 tys. zł na telewizyjne seanse uzdrawiania
  Hrubieszów: Kobieta straciła 120 tys. zł na telewizyjne seanse uzdrawiania

  Kobieta w wieku 67 lat z Hrubieszowa straciła 120 tysięcy złotych, przekonana, że uczestniczy w seansach uzdrawiających przez telewizję. Przekazywała regularnie pieniądze na konto uzdrowiciela, który obiecywał jej zwrot środków po zakończeniu "leczenia". Mimo twierdzeń o poprawie zdrowia, obiecane pieniądze nigdy nie wróciły na konto kobiety, co skłoniło ją do zgłoszenia sprawy policji.

  Napisano czwartek, 09 maj 2024 18:06
 • Działdowo: Pijana pracownica szpitala zatrzymana przez policję
  Działdowo: Pijana pracownica szpitala zatrzymana przez policję

  Szok i niedowierzanie wywołało niedawne zdarzenie w Szpitalu Powiatowym w Działdowie, gdzie 59-letnia pracownica medyczna pojawiła się na dyżurze będąc w stanie nietrzeźwym. Policja, która przeprowadziła badanie alkomatem, potwierdziła, że kobieta miała blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Ten alarmujący incydent stanowi poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa oraz etyki zawodowej w sektorze, który opiera się na zaufaniu i profesjonalizmie.

  Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 19:49
 • Warszawa: Oszustwa remontowe - ponad 100 osób poszkodowanych
  Warszawa: Oszustwa remontowe - ponad 100 osób poszkodowanych

  W ostatnim czasie, warszawska firma remontowa, znana z oferowania usług wykończenia wnętrz, znalazła się w centrum skandalu. Klienci, którzy powierzyli jej swoje oszczędności i marzenia o pięknych mieszkaniach, zostali oszukani. Firma, działająca z dużym rozmachem, zebrała od swoich klientów setki tysięcy złotych, po czym ogłosiła upadłość, pozostawiając swoich klientów bez pieniędzy i niedokończonych remontów.

  Napisano wtorek, 23 kwiecień 2024 19:18
 • Sanok: Katecheta uderzył dziecko na lekcji
  Sanok: Katecheta uderzył dziecko na lekcji

  W jednej ze szkół podstawowych w Sanoku doszło do niepokojącego zdarzenia, które skutkowało zawieszeniem katechety. Nauczyciel miał uderzyć ucznia, który dotknął jego gitary. Sprawa, która obecnie jest przedmiotem śledztwa prokuratury, wywołała szeroką dyskusję na temat zachowań w placówkach edukacyjnych i nietykalności cielesnej uczniów.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 09:58
 • Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA
  Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA

  W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie dokonali zatrzymania 26-letniego mieszkańca Warszawy, który jest podejrzany o próbę przemytu znacznych ilości substancji psychotropowych do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna, obywatel Ukrainy mieszkający na stałe w Polsce, został zaskoczony przez policję po tym, jak w jego przesyłce lotniczej znaleziono nieoczekiwaną zawartość

  Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 12:04
 • Mysłowice-Wesoła: Wstrząs w kopalni - trwa akcja ratownicza
  Mysłowice-Wesoła: Wstrząs w kopalni - trwa akcja ratownicza

  W kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu, w wyniku którego dwóch pracowników zostało rannych. Obecnie trwa intensywna akcja ratownicza. Jedna z poszkodowanych osób jest reanimowana na głębokości 665 metrów.

  Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 08:53
 • Gdynia-Bohumin: Pił, grał i zasnął w pociągu - oskarżył kolegę o gwałt!
  Gdynia-Bohumin: Pił, grał i zasnął w pociągu - oskarżył kolegę o gwałt!

  Nietypowa i skandaliczna sytuacja miała miejsce w pociągu relacji Gdynia-Bohumin, która znacząco wpłynęła na ruch kolejowy w Katowicach. Pasażer oskarżył innego podróżnego o gwałt, co doprowadziło do zatrzymania pociągu i zatrzymania oskarżonego.

  Napisano środa, 17 kwiecień 2024 11:36
 • Ruda Śląska, Halemba: Pijana babcia zostawiła wnuczkę w autobusie
  Ruda Śląska, Halemba: Pijana babcia zostawiła wnuczkę w autobusie

  Dramatyczne zdarzenie miało miejsce wczoraj w Halembie, gdzie 5-letnia dziewczynka została zostawiona sama w autobusie przez swoją nietrzeźwą babcię. Całą sytuację zauważył czujny pasażer, co umożliwiło szybką interwencję i odnalezienie opiekunki dziecka.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 14:29
 • Sprawa Saturna: Kontrowersyjne przeszczepy nerek u psów
  Sprawa Saturna: Kontrowersyjne przeszczepy nerek u psów

  Sprawa Saturna, psa z podwarszawskiego schroniska, który został dawcą nerki dla rasowego owczarka, ponownie trafia na wokandę. W świetle nowych rozpraw sądowych, kwestia etyczności przeszczepów organów u zwierząt domowych staje się tematem gorącej debaty.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 08:29
 • Bydgoszcz: Strzelał obok placu zabaw
  Bydgoszcz: Strzelał obok placu zabaw

  Na placu zabaw w Bydgoszczy, gdzie zazwyczaj panuje radosny gwar dziecięcych zabaw, niedzielne popołudnie nabrało dramatycznego obrót. Rodzice, którzy przybyli tam, by cieszyć się czasem ze swoimi pociechami, nagle stanęli w obliczu zagrożenia, którego źródło tkwiło tuż za ogrodzeniem.

  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 13:25
 • Włodawa: Ugotowali żywcem ptaka, myśleli o człowieku - drastyczny film
  Włodawa: Ugotowali żywcem ptaka, myśleli o człowieku - drastyczny film

  Grupa nastolatków z powiatu włodawskiego stała się obiektem policyjnego śledztwa po tym, jak opublikowali w internecie nagranie, na którym widać, jak ugotowali żywcem ptaka podlegającego ochronie. Policjanci z włodawskiej komendy, monitorując internet, natknęli się na bulwersujący materiał wideo i niezwłocznie rozpoczęli działania mające na celu ustalenie tożsamości sprawców.

  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 12:15
 • Będzin: Zatrzymanie poszukiwanego mieszkańca Sosnowca
  Będzin: Zatrzymanie poszukiwanego mieszkańca Sosnowca

  Będzińscy funkcjonariusze zatrzymali 35-letniego mieszkańca Sosnowca, poszukiwanego za wcześniej popełnione przestępstwa, który dodatkowo wpadł na kradzieży butli z gazem i tablic rejestracyjnych.

  Napisano sobota, 30 marzec 2024 17:47
 • Gliwice: Policja zapobiega ulicznym starciom pseudokibiców pod GCH
  Gliwice: Policja zapobiega ulicznym starciom pseudokibiców pod GCH

  Wczorajsza akcja policji pod Gliwickim Centrum Handlowym (GCH) udaremniła planowaną napaść kiboli z Katowic, Rybnika i Zabrza na gliwickich fanów. Szybka i zdecydowana reakcja funkcjonariuszy pozwoliła na uniknięcie potencjalnych starć.

  Napisano sobota, 30 marzec 2024 13:03
 • Końskowola: Śmiertelne potrącenie osoby leżącej na jezdni
  Końskowola: Śmiertelne potrącenie osoby leżącej na jezdni

  Wstrząsający incydent wstrząsnął mieszkańcami Końskowoli w Lubelskim. W środę, 13 marca, na ulicy Kurowskiej doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego życie stracił 34-letni mężczyzna. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że samochód najechał na leżącego na jezdni mężczyznę, co doprowadziło do jego śmierci na miejscu.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 11:54
 • Zielona Góra: Bójka w centrum miasta!
  Zielona Góra: Bójka w centrum miasta!

  W poniedziałek, 11 marca, mieszkańcy Zielonej Góry byli świadkami brutalnej bójki, która przerodziła się w dramatyczne starcie. Sprawcy uzbrojeni byli w kije bejsbolowe, co skutkowało poważnymi obrażeniami jednej z osób, która trafiła do szpitala z ciężkim urazem głowy.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 11:46
 • Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom: Kogo dotyczy?
  Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom: Kogo dotyczy?

  W życie weszły nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów mechanicznych dla osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Regulacje te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz skuteczniejsze egzekwowanie odpowiedzialności karnej za jazdę po spożyciu alkoholu.

  Napisano czwartek, 14 marzec 2024 11:17
 • Ostrołęka: Odnaleziono niewybuch, musieli interweniować saperzy
  Ostrołęka: Odnaleziono niewybuch, musieli interweniować saperzy

  Na Stadionie Miejskim w Ostrołęce w Mazowieckiem, w trakcie prac ziemnych, natrafiono na niewybuch z okresu II Wojny Światowej. Incydent ten wywołał ogromne zaniepokojenie wśród mieszkańców i wymagał natychmiastowej interwencji saperów oraz służb porządkowych.

  Napisano środa, 13 marzec 2024 18:32
 • Sprostowanie artykułu z 11.03.2024 r.
  Sprostowanie artykułu z 11.03.2024 r.

  W związku z nieprawdziwymi informacjami zamieszczonymi w “Trybunie Polskiej” w artykule z 10.02.2024 r. o pożarze w Przysiece Polskiej informujemy, że nieprawdą jest, iż do pożaru, doszło na "składowisku odpadów", a w miejscu, gdzie są one magazynowane. Przepraszamy za pomyłkę.

  Napisano poniedziałek, 11 marzec 2024 17:21
 • Sanok: Pobita kobieta odnaleziona na ulicy!
  Sanok: Pobita kobieta odnaleziona na ulicy!

  W sobotni poranek przypadkowy przechodzień odkrył nieprzytomną kobietę leżącą przed jedną z kamienic przy ulicy Jagiellońskiej w Sanoku. Kobieta, która miała widoczne obrażenia twarzy i głowy, została przetransportowana do szpitala w Sanoku, gdzie stwierdzono u niej stan hipotermii. Prawdopodobnie została pobita.

  Napisano poniedziałek, 11 marzec 2024 14:20