czwartek, 21 grudzień 2023 10:01

Włochy: Rodzice zamordowali 18 - letnią córkę!

Napisał
morderstwo Saman Abbas morderstwo Saman Abbas fot. pixabay

Sąd we Włoszech ogłosił wyrok w sprawie tragicznego losu 18-letniej Saman Abbas, uznając jej rodziców oraz wuja za współwinnych jej śmierci. Rodzice zostali skazani na karę dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast wuj dziewczyny otrzymał wyrok 14 lat więzienia. Sprawa ta, związana z zbrodnią, która mogła być tzw. zabójstwem honorowym, porusza drażliwe kwestie związane z tradycją i presją społeczności.

 

Zbrodnia we Włoszech

Miejscem tragicznych wydarzeń stała się miejscowość Novellara we Włoszech, gdzie Saman Abbas mieszkała z rodziną. Napięcie rodzinne narastało, gdy 18-latka nawiązała romans z niespokrewnionym Pakistańczykiem. Rodzice dziewczyny nie akceptowali tego związku i zaczęli naciskać na Saman, by wróciła do rodzinnego Pakistanu i poślubiła jednego z kuzynów. Jej odmowa spotkała się z wściekłością rodziców, co, jak się później okazało, mogło przyczynić się do tragicznych wydarzeń.

Saman Abbas nie żyje

Po odmowie dziewczyny zniknęła, a ciało Saman Abbas odnaleziono później w pobliżu domu rodziny. Śledztwo ujawniło, że 18-latka zginęła w wyniku złamania kręgosłupa na odcinku szyjnym. Zbrodnia ta nosi znamiona tzw. zabójstwa honorowego, co oznacza, że mogła być dokonana przez krewnych ofiary, zmotywowanych chęcią "zmycia hańby" związaną z jej niewłaściwym zachowaniem.

Rodzice dziewczyny twierdzili, że dokonali "zabójstwa honorowego"

Sąd miejski w Reggio Emilia wydał surowe wyroki w tej sprawie, kładąc odpowiedzialność za śmierć Saman Abbas na jej najbliższych. Ojciec i matka usłyszeli wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, podczas gdy wuj został skazany na 14 lat więzienia. Warto zauważyć, że dwóch kuzynów dziewczyny, wcześniej oskarżonych o współudział w zbrodni, zostało uniewinnionych. Sprawa Saman Abbas podkreśla pilną potrzebę walki z "zabójstwami honorowymi", które w Pakistanie prowadzą do śmierci setek kobiet rocznie. Pogląd ten, wywodzący się z tradycji i presji społecznej, budzi kontrowersje, a tragiczny los młodej Pakistanki staje się symbolem problemu, który wymaga skutecznych działań prewencyjnych i edukacyjnych.

Rodzice dziewczyny skazali

Skazanie rodziców i wuja Saman Abbas to ważny krok w stronę wymierzenia sprawiedliwości, ale także sygnał, że społeczeństwo i wymiar sprawiedliwości muszą działać razem, by zatrzymać przemoc motywowaną "zmywaniem hańby". Śmierć 18-latki staje się apelem o zmianę kulturowych norm i walkę z tradycjami, które stoją na przeszkodzie równości i bezpieczeństwu kobiet. Historia Saman Abbas rzuca światło na mroczne aspekty tzw. "zabójstw honorowych" i konieczność globalnej debaty nad przemocą motywowaną tradycją. Skazanie rodziców za udział w morderstwie córki to kamień milowy, ale także przypomnienie o konieczności dalszych działań w obronie praw kobiet i przeciwdziałania przemocy opartej na fałszywych normach społecznych.

Skazanie małżonków Abbas oraz ich wuja za udział w morderstwie Saman to doniosły krok w kierunku sprawiedliwości. Jednak tragiczny los tej młodej kobiety to także silny sygnał, że konieczna jest globalna refleksja nad przemocą motywowaną "zmywaniem hańby". Śmierć Saman Abbas staje się symbolem walki o zmianę kulturowych norm i przeciwdziałanie tradycjom, które stoją na przeszkodzie bezpieczeństwu kobiet.

Źródlo: Il Giornale, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 grudzień 2023 11:05
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski
load more hold SHIFT key to load all load all