Zbrodnia we Włoszech
Miejscem tragicznych wydarzeń stała się miejscowość Novellara we Włoszech, gdzie Saman Abbas mieszkała z rodziną. Napięcie rodzinne narastało, gdy 18-latka nawiązała romans z niespokrewnionym Pakistańczykiem. Rodzice dziewczyny nie akceptowali tego związku i zaczęli naciskać na Saman, by wróciła do rodzinnego Pakistanu i poślubiła jednego z kuzynów. Jej odmowa spotkała się z wściekłością rodziców, co, jak się później okazało, mogło przyczynić się do tragicznych wydarzeń.
Saman Abbas nie żyje
Po odmowie dziewczyny zniknęła, a ciało Saman Abbas odnaleziono później w pobliżu domu rodziny. Śledztwo ujawniło, że 18-latka zginęła w wyniku złamania kręgosłupa na odcinku szyjnym. Zbrodnia ta nosi znamiona tzw. zabójstwa honorowego, co oznacza, że mogła być dokonana przez krewnych ofiary, zmotywowanych chęcią "zmycia hańby" związaną z jej niewłaściwym zachowaniem.
Rodzice dziewczyny twierdzili, że dokonali "zabójstwa honorowego"
Sąd miejski w Reggio Emilia wydał surowe wyroki w tej sprawie, kładąc odpowiedzialność za śmierć Saman Abbas na jej najbliższych. Ojciec i matka usłyszeli wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, podczas gdy wuj został skazany na 14 lat więzienia. Warto zauważyć, że dwóch kuzynów dziewczyny, wcześniej oskarżonych o współudział w zbrodni, zostało uniewinnionych. Sprawa Saman Abbas podkreśla pilną potrzebę walki z "zabójstwami honorowymi", które w Pakistanie prowadzą do śmierci setek kobiet rocznie. Pogląd ten, wywodzący się z tradycji i presji społecznej, budzi kontrowersje, a tragiczny los młodej Pakistanki staje się symbolem problemu, który wymaga skutecznych działań prewencyjnych i edukacyjnych.
Rodzice dziewczyny skazali
Skazanie rodziców i wuja Saman Abbas to ważny krok w stronę wymierzenia sprawiedliwości, ale także sygnał, że społeczeństwo i wymiar sprawiedliwości muszą działać razem, by zatrzymać przemoc motywowaną "zmywaniem hańby". Śmierć 18-latki staje się apelem o zmianę kulturowych norm i walkę z tradycjami, które stoją na przeszkodzie równości i bezpieczeństwu kobiet. Historia Saman Abbas rzuca światło na mroczne aspekty tzw. "zabójstw honorowych" i konieczność globalnej debaty nad przemocą motywowaną tradycją. Skazanie rodziców za udział w morderstwie córki to kamień milowy, ale także przypomnienie o konieczności dalszych działań w obronie praw kobiet i przeciwdziałania przemocy opartej na fałszywych normach społecznych.
Skazanie małżonków Abbas oraz ich wuja za udział w morderstwie Saman to doniosły krok w kierunku sprawiedliwości. Jednak tragiczny los tej młodej kobiety to także silny sygnał, że konieczna jest globalna refleksja nad przemocą motywowaną "zmywaniem hańby". Śmierć Saman Abbas staje się symbolem walki o zmianę kulturowych norm i przeciwdziałanie tradycjom, które stoją na przeszkodzie bezpieczeństwu kobiet.
Italy - This was Saman Abbas. Both her parents have just been sentenced to life in prison for killing the teenage & leaving her body in an abandoned farmhouse because she wouldn't go to Pakistan for an arranged marriage ???????????????? Her uncle also got 14 years for helping. pic.twitter.com/utYoZce7Ua
— ????????RonEnglish???????????????????????????????????? (@RonEng1ish) December 20, 2023
Honor Killing: Italian court sentences parents of Saman Abbas to life in jail
— HUM News (@humnewspakistan) December 20, 2023
Read more: https://t.co/idCZf6Z82a pic.twitter.com/Q6jYEoMCSF
Źródlo: Il Giornale, X, Trybuna Polska