czwartek, 25 marzec 2021 15:30

Chiny: Nike i H&M stoją w obliczu skandalu bawełnianego

Chiny - skandal z Nike i H&M Chiny - skandal z Nike i H&M Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Giganci handlu detalicznego Nike i H&M borykają się z reakcją w Chinach po tym, jak ludzie wyrazili zaniepokojenie domniemanym wykorzystaniem przymusowej siły roboczej Ujgurów przy produkcji bawełny Xinjiang. Wielu Chińczyków wezwało do bojkotu, celebryci zerwali więzi, a platformy e-commerce porzuciły H&M. Kilka krajów zachodnich nałożyło w tym tygodniu sankcje na Chiny.

Są one wynikiem oskarżeń o popełnienie poważnych naruszeń praw człowieka wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w Xinjiangu. Sankcje, między innymi zakazy podróży i zamrożenie aktywów, są wymierzone w wyższych urzędników w regionie północno-zachodnim. W grudniu BBC opublikowało wyniki śledztwa opartego na najnowszych badaniach pokazujących, że Chiny zmuszały setki tysięcy mniejszości, w tym Ujgurów, do pracy fizycznej na polach bawełny w Xinjiangu.

Nike i H&M wydały oświadczenia

Wspomniane oświadczenia zostały złożone przez firmy w zeszłym roku, ale zainteresowanie uzyskały dopiero w ostatnich dniach po ogłoszeniu zachodnich sankcji. Obie firmy w oddzielnych oświadczeniach stwierdziły, że są zaniepokojone doniesieniami, że Ujgurowie są zmuszani do zbierania bawełny w Xinjiangu. Niemniej jednak twierdzą, że nie pozyskują produktów z tego regionu. Komunistyczna Liga Młodzieży Chińskiej dodała na swoje media społecznościowe post, który nie jednoznacznie obnaża kłamstwa wielkich korporacji. „Rozpowszechnianie plotek na temat bojkotu bawełny Xinjiang, a jednocześnie chęć zarabiania pieniędzy w Chinach? Pobożne życzenia!” tak brzmiała treść posta, dodatkowo partia udostępniła zrzuty ekranu z oświadczeniem H&M.

Marki modowe stoją w obliczu kontroli bawełny Xinjiang

Wielka Brytania zaostrzyła przepisy dotyczące używania bawełny zbieranej przez Ujgurów. Od tego czasu państwowe media rozpoczęły kampanię broniące bawełny Xinjiang i krytykujące marki. Chińskie państwowe media CGTN udostępniły wideo na temat Ujgurów pracujących na plantacji bawełny. Według tego wideo rzeczywistość zbierania bawełny w Xinjiangu, wiąże się z automatyzacją i wysokimi zarobkami dla pracowników. Stanowy nadawca telewizji przemysłowej CCTV powiedział, że H&M przeliczył się, próbując zostać bohaterem, i że musi zapłacić wysoką cenę za swoje niewłaściwe działania.

Co najmniej trzy główne chińskie platformy e-commerce - Pinduoduo, JD.com i Tmall - wycofały ze sprzedaży produkty H&M.

Różne gwiazdy, takie jak Wang Yibo, Huang Xuan i Victoria Song, wydały oświadczenia, że ​​zrywają więzi z markami. Media społecznościowe doświadczyły ogromnej fali sprzeciwu wobec obu firm, z licznymi wezwaniami do bojkotu ich produktów. Hashtag „Popieram bawełnę Xinjiang” jest obecnie najpopularniejszym hasztagiem w Chińskim internecie, ma już ponad 1,8 mld wyświetleń.

load more hold SHIFT key to load all load all