Spis treści:
- Program obchodów wzdłuż dawnego muru
- Hasło „Trzymajcie wysoko sztandar wolności” i plakatowa wystawa
- Koncerty, wystawy i spotkania z żyjącymi świadkami historii
- „Fest der Freiheit” – najdłuższa rockowa impreza w Berlinie
Program obchodów wzdłuż dawnego muru
Głównym punktem obchodów jest czterokilometrowa trasa wzdłuż dawnego Muru Berlińskiego, która rozciąga się od Invalidenstraße przez Reichstag, Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz aż po Axel-Springer-Straße. Trasa ta, będąca symbolicznym miejscem upamiętnienia, przyciągnie odwiedzających licznymi atrakcjami. Rozstawiono tam tablice demonstracyjne oraz plakaty przedstawiające dawne wydarzenia związane z walką o wolność i jedność Niemiec. Jest to szczególne miejsce, gdzie każdy może poznać historię w nowoczesnej formie, stworzono również strefy wyłączone z ruchu dla pieszych, by goście mogli swobodnie korzystać z przestrzeni.
Hasło „Trzymajcie wysoko sztandar wolności” i plakatowa wystawa
W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest „Trzymajcie wysoko sztandar wolności”, a na całej trasie wzdłuż muru można podziwiać 5000 nowych plakatów, na których artyści i mieszkańcy wyrażają swoje wartości i przekonania dotyczące współczesnej demokracji. W ramach projektu mieszkańcy i twórcy zostali zaproszeni do kreatywnego przedstawienia, co wolność i demokracja oznaczają dla nich dzisiaj. Podczas konferencji prasowej Simone Leimbach z Kulturprojekte Berlin podkreśliła, że wystawa ta to nie tylko przypomnienie o historycznym wydarzeniu, ale także odzwierciedlenie tego, co demokracja oznacza dziś dla ludzi.
Koncerty, wystawy i spotkania z żyjącymi świadkami historii
Na trasie czekają na odwiedzających liczne wydarzenia artystyczne i edukacyjne, w tym wystawy, koncerty i spotkania z osobami, które przeżyły podział Berlina i wydarzenia związane z jego zjednoczeniem. Organizatorzy przygotowali także siedem stacji wystawienniczych oraz darmowe wycieczki z przewodnikiem przy autentycznych fragmentach muru, które będą się odbywać co godzinę. Kultursenator Joe Chialo podkreśla znaczenie wolności i jej obrony we współczesnych czasach, zaznaczając, że zjednoczenie Niemiec to symbol tego, co można osiągnąć dzięki jedności
„Fest der Freiheit” – najdłuższa rockowa impreza w Berlinie
Główną atrakcją obchodów będzie „Fest der Freiheit” w sobotni wieczór. Na czterokilometrowej trasie wystąpi 700 muzyków z Berlina, Niemiec oraz innych krajów, grając rockowe klasyki jednocześnie w pięciu lokalizacjach. Na całej trasie staną ekrany wyświetlające teksty piosenek, aby każdy mógł dołączyć i śpiewać, jak na karaoke. Moritz van Dülmen, dyrektor Kulturprojekte Berlin, przewiduje udział około 100 000 osób. To wydarzenie będzie wielką wspólną imprezą, gdzie dawny mur zamieni się w symbol jedności i wspólnej radości.
Stiftung Berliner Mauer przygotowała specjalny program przy Bernauer Straße, gdzie odbywa się dodatkowa wystawa. Na „Kampusie dla Demokracji” w dawnej siedzibie Stasi na Normannenstraße organizowane są warsztaty i dyskusje poświęcone tematowi „Rewolucja! - i co dalej?”. W wielu miejscach Berlina wspominane są również tragiczne wydarzenia z 9 listopada 1938 roku. Z okazji jubileuszu każdy uczestnik otrzyma książkę poświęconą historii Muru Berlińskiego i pokojowej rewolucji, a na zakończenie festiwalu w niedzielę odbędzie się koncert rosyjskiej punkrockowej grupy Pussy Riot, który zamknie weekend obchodów.
Źródło: rbb24.de i Trybuna Polska