Woda wlewa się do domów
W rezultacie podniesionego stanu rzeki, Młynarze staje się swoistą wyspą, odciętą od reszty gminy. Wójt Krzysztof Jezierski aktywował koparki, aby przeciwdziałać spiętrzaniu się wody i umożliwić drożność dróg. Woda sięga gospodarstw, a drogi są zalane na odcinku 800 metrów, utrudniając dostęp mieszkańcom i wymagając interwencji strażaków. Krzysztof Jezierski, uspokaja, informując, że przeważnie mieszkańcy mają domy na wyższych terenach, ale sytuacja jest dynamiczna. Dotarcie do szkoły stało się wyzwaniem dla dzieci. Oczekuje się, że drogi zostaną udrożnione po ustąpieniu wody, jednak prognozy na razie nie są optymistyczne.
Przyczyna wysokiego poziomu wody na Bugu
Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tłumaczy, że kilka czynników spowodowało obecny stan rzeki. Po grudniowych roztopach gleba była nasycona wodą, a śnieg napadał na już nasączoną ziemię. Zjawiska lodowe, takie jak śryż i lód brzegowy, tworzą zatory, utrzymujące wodę podpiętrzoną. Prognozy na najbliższe dni są mieszane. Choć podwyższone temperatury przyspieszą topnienie lodowych zatorów, opady deszczu w kolejnych dniach mogą wpłynąć na dalsze wezbrania. Należy śledzić rozwój sytuacji, a strażacy monitorują sytuację za pomocą dronów.
Młynarze i Słopsk stają przed wyzwaniem ochrony przed wodami Buga. Akcje lokalnych władz, strażaków i mieszkańców ukazują determinację społeczności w walce z przyrodniczymi zawirowaniami.
Stan rzek na dzień 22.01 w okolicy Warszawy.
— Meteorologia z Pasji (@xlordx17) January 22, 2024
Obecnie wysoki poziom wody notujemy na rzece #Odra
Stan alarmowy przekroczony jest w okolicy #Wyszków i utrzymuje się on od kilku już dni.
Przed nami roztopy.
Grafika @IMGW_CMM #rzeka #woda #IMGW #stanwody #zima #pogoda pic.twitter.com/ftga1z5XGC
Źródło: TVN 24, X, Facebook, Trybuna Polska