Epidemia legionelli na Podkarpaciu
Według szefa rzeszowskiego sanepidu na ten moment wciąż nie wiadomo skąd wzięły się zakażenia. Po raz pierwszy sanepid został poinformowany o pierwszych oznakach powstania ogniska zakażeń bakterią 17 sierpnia. Od razu przystąpiono do kontrolowania zakładów pracy, szpitali i innych miejsc, w których mogło dojść do zakażenia osób, które zapadły na legionellozę. Badane są też próbki wody z mieszkań osób zakażonych bakterią. W ramach przeciwdziałania epidemii w Rzeszowie m. in. wyłączono wszystkie fontanny. Dodatkowo przepłukano instalacje wodne we wszystkich rzeszowskich szkołach, ze względu na to, że niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny.
18 osób umarło w wyniku zakażenia bakterią legionelli
Prawie wszystkie osoby, które są zarażone bakterią pochodzą z województwa podkarpackiego, ale pojawiły się też pojedyncze przypadki m. in. w Małopolsce lub województwie wielkopolskim. 18 osób, które zmarło to dziewięciu mężczyzn i dziewięć kobiet w przedziale wiekowym 53-98 lat. Każda z tych osób miała jakieś choroby współistniejące. Najwięcej chorych mieszka w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Przypomnijmy, że legionella występuje najczęściej w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, w sitkach prysznicowych, urządzeniach klimatyzacyjnych i w basenach.
Zmarła 18 osoba z potwierdzoną bakterią Legionella – informuje sanepid w Rzeszowie. Ostatniej doby u kolejnych dwóch pacjentów potwierdzono zakażenie. Chorobę legionistów zdiagnozowano u 157 osób.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) August 31, 2023
Legionella - jak zmniejszyć ryzyko zakażenia ? https://t.co/wZowhVeChO
— WSSE Białystok (@sanepid_bstok) August 30, 2023
Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska