czwartek, 01 kwiecień 2021 19:43

Międzylesie: Polaku uważaj na żmiję!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uwaga na żmije Uwaga na żmije Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Dolnośląski pracownik służby leśnej donosi, że podczas pracy spotkał żmiję. Gdyby tego było mało wąż owinął się wokół nogi pracownika leśniczówki. Całe zajście zostało zrelacjonowane na facebooku leśniczówki.

 

Na początku mężczyzna nie zauważył żmii

Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach pogoda nam dopisuje. W niektórych miejscach termometry pokazują nawet 30 stopni. Są to idealne warunki dla żmij, które kochają słońce. Pracownik służby leśnej zdradza, że na początku nawet nie zauważył żmii, dopiero gdy ta owinęła mu się wokół buta poczuł grozę. Niemniej jednak podleśniczy zachował zimną krew i ostrożnie zdjął węża ze swojej nogi za pomocą patyka.

Nadleśnictwo: Żmije są pod ochroną, nie zabijajcie ich!

Wiele osób ze strachu najprawdopodobniej wyszłoby z zamiarem zabicia węża spotkanego na swojej drodze. Pamiętajmy jednak, że to my ingerujemy w ich naturalne środowisko, a nie na odwrót. Nadleśnictwo w swoim facebookowym wpisie zaapelowało aby zamiast zabijać żmije, padalce czy zaskrońce oddalić się od nich bądź odstawić je za pomocą kija czy patyka w bezpieczne miejsce. Faktem jest, że te zwierzęta atakują tylko wtedy gdy same poczują zagrożenie.

Ukąszenie żmii nie boli

Pamiętajmy jednak, że ukąszenie może być opłakane w skutkach. Niemniej jednak ból i zawroty głowy zaczynają się dopiero po 20 minutach od ukąszenia, które nie jest bolesne. Jad żmii może spowodować wstrząs anafilaktyczny, do którego trzeba jak najszybciej podać antytoksynę. Najniebezpieczniejsze są ukąszenia w szyję i twarz, a toksyczność jadu jest wprost proporcjonalna do wagi i ciała osoby ukąszonej.