Wzrost poziomu wody w rzekach
Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Kryzysowego, gdzie omawiana była aktualna sytuacja. Z uwagi na prognozy i sukcesywny wzrost poziomu wody, podjęto decyzję o prewencyjnym ustawieniu rękawów przeciwpowodziowych. Służby prasowe elbląskiego ratusza wyjaśniły, że zostaną one rozmieszczone w najbardziej narażonym miejscu - wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta, począwszy od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na Wybrzeżu Zachodnim oraz na morskich wodach wewnętrznych RP Bałtyku Południowego oraz na Wybrzeżu Wschodnim oraz w morskich wodach wewnętrznych RP Bałtyku Południowo-Wschodniego i na przymorzu od Martwej Wisły do granicy państwa na Mierzei Wiślanej . Wzmożone napełnienie Bałtyku może spowodować lokalne przekroczenia stanów alarmowych.
Alerty hydrologiczne na północy Polski
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia dla wybranych województw na północy Polski. Dotyczą one obszarów zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, obejmując Zalew Szczeciński, Cieśninę Dziwna, Zalew Wiślany i Elbląg. Prognozy wskazują na wzrosty poziomów wody, lokalnie przekraczając stan ostrzegawczy. Ostrzeżenie trzeciego stopnia sygnalizuje, że stany wody układają się w strefie powyżej stanów alarmowych. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia informuje o tym, że stany wody są powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych. Alarmy wygasną w sobotę o godzinie 21, a sytuację monitorują wszystkie służby i formacje przeciwpowodziowe w gotowości.
[AKTUALIZACJA] W Elblągu podjęto działania przeciwpowodziowe w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Elbląg.https://t.co/a4tbbkcrOu
— TVN Meteo (@tvnmeteo) October 20, 2023
Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska