Profilaktyka szczepień wśród grup ryzyka
Eksperci przypominają o profilaktyce, aby uniknąć ciężkiego przebiegu choroby. Zwłaszcza, że okres jesienno-zimowy sprzyja zakażeniom. Szczególnie osoby starsze i z przewlekłymi schorzeniami, powinny otrzymać szczepionkę jako osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg Covid-19 i powikłania związane z nowym wariantem wirusa.
"W tej pierwszej kolejności są ci, którzy stanowią grupę ryzyka. To ci, którzy mają różnego typu schorzenia, szczególnie ci, którzy mają cukrzycę, choroby układu krążenia i ci, którzy mają swoje lata. Na pewno po 65 roku powinniśmy pomyśleć o tym, aby zaszczepić się nową szczepionką na nowy wariant wirusa – twierdzi prof. dr hab. med. Jarosław Pinkas, kierownik zakładu medycyny stylu życia CMKP.
Dodatkowo, ze względu na występowanie innych chorób zakaźnych, takich jak grypa, zaleca się również stosowanie innych szczepień ochronnych. Szczególnie zwraca uwagę na rejon południowej Polski, dotknietej powodzią. Jego zdaniem zmęczeni i osłabieni mieszkańcy tych regionów, powinni pierwsi pomyśleć o szczepieniach.
Statystyki i zachowania społeczne wobec pandemii
Od początku września do końca miesiąca zarejestrowano w Polsce 39 975 nowych zakażeń koronawirusem, a liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o kolejnych pięć przypadków tylko w dniu 26 września. Łączna liczba zakażeń od początku pandemii w marcu 2020 roku wynosi już 6 738 370, a zmarło 120 720 osób. Pomimo tych alarmujących danych, w Polsce obserwuje się wzrost ruchów antyszczepionkowych i spadek zainteresowania szczepieniami. Z zakupionego w zeszłym roku miliona szczepionek, skorzystało około 600 tysięcy osób.
Ważność szczepień w opinii specjalistów
Profesor Pinkas wyraził zaniepokojenie rosnącą niechęcią do szczepień i apeluje o zmianę podejścia w społeczeństwie.
- Mamy niestety narastający ruch antyszczepionkowy. Mamy tych, którzy się wahają, tych, którzy nie do końca słuchają się swoich lekarzy, uważają, że ci mają jakieś złe intencje. Poza tym jest to pewnego rodzaju wysiłek. Trzeba pójść do miejsca szczepień, często sami o tym zapominamy - wyjaśnił prof. Pinkas.
Ponadto dodał, że przekonanie bliskich do szczepień może zapobiec wielu tragediom rodzinnych, a samo szczepienie nie jest kłopotliwe w porównaniu do potencjalnych korzyści zdrowotnych i społecznych.
- To jest zły czas. Covid lubi jesień, covid lubi, kiedy nie ma słońca. W związku z tym pamiętajmy, że to nas może uchronić przed ciężkimi powikłaniami, przed dramatami rodzinnymi, a to tak niewiele kosztuje – twierdzi prof.Pinkas
Źródło: polsatnews.pl