Spis treści:
- Zatrzymanie 75 osób
- Ponad 7,5 tysiąca urządzeń zabezpieczonych
- Kradzież tożsamości i wyłudzenia
- Zarzuty karne i tymczasowe aresztowania
Zatrzymanie 75 osób
W wyniku akcji, zatrzymano 75 osób podejrzanych o posiadanie, rozpowszechnianie i produkcję materiałów z treściami pedofilskimi. Zatrzymani to osoby w wieku od 16 do 78 lat, w tym 10 kobiet. Przejęto ponad milion plików, o treściach przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.
Ponad 7,5 tysiąca urządzeń zabezpieczonych
W ramach dwutygodniowej akcji CBZC przeprowadziło 112 przeszukań na terenie całego kraju. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 7,5 tysiąca urządzeń cyfrowych, w tym telefony, komputery, laptopy, dyski i pendrive’y, na których znajdowały się nielegalne materiały. Łączna liczba plików z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci, przekroczyła milion. Jest to jeden z największych wyników tego typu, w historii polskich służb.
Wśród zatrzymanych byli mężczyźni, którzy posiadali rekordowe ilości materiałów pedofilskich. U jednego z podejrzanych znaleziono 430 tysięcy zdjęć, a u innego 150 tysięcy nagrań zawierających treści pedofilskie.
Kradzież tożsamości i wyłudzenia
Funkcjonariusze CBZC odkryli, że jeden z mężczyzn posługiwał się skradzionym wizerunkiem agencji reklamowej, co umożliwiło mu wyłudzanie zdjęć o charakterze seksualnym od kobiet, przedstawiających ich małoletnie dzieci. W innym przypadku kobieta, za namową sześciu mężczyzn, wykorzystywała seksualnie własne dziecko i sprzedawała zarejestrowane materiały poznanym w sieci mężczyznom.
Zarzuty karne i tymczasowe aresztowania
Zatrzymani usłyszeli zarzuty karne związane z posiadaniem, rozpowszechnianiem oraz produkowaniem materiałów o charakterze pedofilskim. 31 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na mocy decyzji sądów. Jedna z osób usłyszała również zarzut kradzieży tożsamości, związany z podszywaniem się pod firmę.
W Polsce, maksymalna kara przewidziana za publiczne prezentowanie treści pornograficznych wynosi do 15 lat pozbawienia wolności. CBZC podkreśla, że takie działania są możliwe dzięki ścisłej współpracy z prokuraturą oraz lokalnymi jednostkami policji. Operacja „ENOLA GAY”, stanowi kolejny krok w dążeniu do eliminacji zagrożeń dla najmłodszych użytkowników Internetu.
Źródło: CBZC