Spis treści:
- Uraz turysty na zamkniętym szlaku
- Przygotowania do ewakuacji
- Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa
Uraz turysty na zamkniętym szlaku
Ratownicy GOPR z Markowych Szczawin otrzymali wczoraj o godzinie 9:15 zgłoszenie dotyczące turysty, który utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku, znanego jako Perć Akademików. Mężczyzna doznał urazu pachwiny, co uniemożliwiło mu dalsze poruszanie się o własnych siłach. Dzięki aplikacji Ratunek udało się precyzyjnie zlokalizować poszkodowanego.
Szlak ten został zamknięty 10 dni temu, ze względu na wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne. Wiał silny wiatr, padał śnieg, a twarda i zmrożona pokrywa śnieżna stwarzała ryzyko lokalnych zagrożeń lawinowych. Ratownicy telefonicznie poinstruowali turystę, jak zabezpieczyć się przed trudnymi warunkami do momentu przybycia pomocy.
Przygotowania do ewakuacji
O godzinie 11, ratownicy GOPR dotarli do poszkodowanego. Zabezpieczyli go termicznie, umieścili w noszach oraz przygotowali specjalne stanowisko ratownicze. W trudnym terenie skorzystali z lin asekuracyjnych, by bezpiecznie pokonać cztery około stumetrowe odcinki stromego szlaku. Warunki wymagały dużej precyzji i zaangażowania zespołu. W akcji brało udział aż 17 ratowników beskidzkiego GOPR, którzy przetransportowali mężczyznę najpierw do schroniska na Markowych Szczawinach o godzinie 12:20, a następnie quadem do Zawoi. Akcja zakończyła się około godziny 15.
Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa
Ratownicy po raz kolejny, przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w górach.
"Przypominamy, że Perć Akademików jest zamknięta! Na Babiej Górze panują bardzo trudne warunki, wieje porywisty wiatr, śnieg twardy, zmrożony, w niektórych miejscach nawiane poduszki mogące lokalnie stwarzać zagrożenie lawinowe (obowiązuje I stopień)" - podkreślają ratownicy na Facebooku.
Zaleca się unikanie tras zamkniętych i stosowanie się do ostrzeżeń wydawanych przez GOPR i inne służby górskie. Warto pamiętać, że odpowiednie wyposażenie oraz znajomość warunków pogodowych mogą zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.
Źródło: RMF 24, GOPR Beskidy