Co to jest zorza polarna?
Zorza polarna, zwana także zjawiskiem polarnej świetlności, to naturalne zjawisko występujące na niebie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Jest to efekt zderzenia cząstek naładowanych elektrycznie, w większości elektronów, pochodzących z wiatru słonecznego z górnymi warstwami atmosfery ziemskiej. Może przybierać różne formy i kolory, zależne od intensywności zjawiska, kształtu i położenia ziemskiego pola magnetycznego, a także od rodzaju i ilości cząstek pochodzących z wiatru słonecznego. Zorza polarna jest zjawiskiem o charakterze sezonowym i zwykle najczęściej można ją zaobserwować na półkuli północnej w okresie jesienno-zimowym, jednak występuje także na półkuli południowej. Zorza polarna jest jednym z najpiękniejszych zjawisk na niebie, dlatego też jest popularnym celem turystycznym dla osób chcących podziwiać i fotografować to niezwykłe zjawisko.
Łeba, fot. Marcin Staszewski. #aurora pic.twitter.com/JRAa5XPhpG
— meteoprognoza.pl???????? (@MeteoprognozaPL) April 24, 2023
Dlaczego zorza polarna była widoczna w całej Polsce?
Zazwyczaj zorza polarna widoczna jest w północnej Polsce, ale i to wymaga odpowiednio mocnego wybuch na Słońcu. Wczorajszy incydent był na tyle mocny, że w połączeniu z dobrą pogodą spowodował widoczność tego niezwykłego zjawiska na terenie całej Polski. Twitter, Instagram i Facebook zapłonęły dziś zdjęciami zorzy, które wykonywane były od Bałtyku, aż po same Podhale.
Dzisiejsza #zorza widoczna w Łomzy.
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) April 23, 2023
fot. Paweł Błaszkowski #aurora #auroraborealis #polska pic.twitter.com/E8F4fCu6LU
Kiedy zobaczymy kolejną zorzę?
Kiedy będzie następna taka okazja? Otóż Słońce jest obecnie w maksimum aktywności 11-letniego cyklu, dlatego niewykluczone, że w kolejnych tygodniach i miesiącach także będziemy mogli doświadczyć pięknych konsekwencji burz geomagnetycznych.