Spis treści
- Przemytniczy szlak z Ameryki Południowej do Europy
- Zatrzymania podejrzanych i zarzuty
- Śledztwo ma charakter rozwojowy
Przemytniczy szlak z Ameryki Południowej do Europy
Transport narkotyków, rozpoczął swoją podróż w panamskim porcie morskim. Kontenerowiec z ładunkiem markowego wina, w którym ukryto płynną kokainę, przypłynął do jednego z europejskich portów. Kolejnym etapem była Republika Czeska, gdzie towar przeszedł przez punkt celny w Ostrawie. Docelowo przemytnicy planowali dostarczyć narkotyki do Polski.
Dzięki skoordynowanej akcji polskich i czeskich służb, transport zatrzymano na terenie województwa lubelskiego. Kluczowa okazała się wielomiesięczna współpraca operacyjna funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska oraz służb antynarkotykowych ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Czeskiej i Europolu.
Zatrzymania podejrzanych i zarzuty
W wyniku działań operacyjnych, zatrzymano trzech mężczyzn: dwóch mieszkańców województwa lubelskiego w wieku 41 i 47 lat oraz 53-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty:
- Udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
- Wewnętrznego przemytu znacznych ilości narkotyków.
Za te przestępstwa grozi kara od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.
Sąd Rejonowy Gdańsk Południe na wniosek prokuratora, zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy
Działania w tej sprawie, prowadzi Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Sprawa ma charakter rozwojowy, a służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Akcja udaremniła dostarczenie narkotyków o ogromnej wartości na polski rynek, co jest znaczącym sukcesem w walce z międzynarodową przestępczością narkotykową.
Źródło: Morski Oddział Straży Granicznej