Virtual Reality (VR) w gamingu
Na 11 mld USD szacuje się obecnie cały rynek VR, AR oraz MR, z czego to część VR jest tą najszybciej rozwijającą się w kwestii gier. Prognozy mówią, że przez tak szybki rozwój, może osiągnąć wartość około 42 mld i to już w 2025. To oznacza spory tort dla firm gamingowych, które już teraz aktywnie ugruntowują swoje pozycje rynkowe. W końcu kto zacznie szybciej, ten ma szansę sprecyzować swoją działalność i stać się jednym z krajowych liderów w branży.
Firmy działające w branży VR można podzielić na dostawców sprzętu oraz oprogramowania. Za tworzenie sprzętu wzięły się takie marki jak: Oculus, PlayStation, HTC, Valve czy Acer. Obecnie miano najpopularniejszych okularów do rozrywki VR dzierży model Oculus Quest 2, który zakupiło już miliony użytkowników, a sama marki powoli wyrasta na lidera w tym segmencie sprzętowym.
Drugą grupą firm związanych z technologią VR, są dostawcy oprogramowania, w tym gier video. I to właśnie na grach video giełdowi inwestorzy skupili swoją uwagę. Konkurencja w gamingu VR na świecie jest duża, obecne są tam tacy giganci jak Valve, Bethesda Games czy Sony Interactive. Do tego trzeba wspomnieć o dziesiątkach czy setkach mniejszych studiów, które tworzą gry w technologii VR, skutecznie utrzymując się na rynku i stopniowo zwiększając zainteresowanie swoimi produktami.
Polski gaming VR
A co z polskimi spółkami operującymi produktami w technologii VR? Na szczęście mamy już pierwszych przedstawicieli skupionych stricte na tej technologii z szerokiego grona firm gamingowych w Polsce. Ogólnie gaming w naszym kraju ma się nie najgorzej, powstaje coraz więcej wartościowych studiów tworzących naprawdę ciekawe produkcje na wszystkie możliwe urządzenia – PC, konsole, urządzenia mobilne czy właśnie urządzenia do rozrywki VR.
Wracając do spółek gamingowych od VR, trzeba wymienić notowane na alternatywnym rynku New Connect spółki Carbon Stuido oraz PunkPirates, a także należącą do Carbon Studio spółkę zależną Iron VR, która ma tworzyć mniejsze tytuły VR niż jej spółka matka. Obie firmy to niezależne studia tworzące gry, które skupiły swoją uwagę właśnie na technologii VR, uznając ją za wartą szczególnej uwagi i z ogromnymi perspektywami rozwoju. Dlatego wszyscy tam liczą, że początkowo przychody i zyski będą na skromniejszym poziomie, a ich wzrost będzie korelował wraz ze wzrostem całej branży gamingu VR.
Na chwilę obecną są to najbardziej rozpoznawalne studia VR w Polsce, do których trzeba dodać jeszcze jedną spółkę – Incuvo, także notowaną na New Connect. Spółka ta skupia swoją uwagę na portowaniu gier z innych urządzeń na technologię VR. Warto wspomnieć, że jest ona odpowiedzialna za przeniesienie jednego z ciekawszych polskich tytułów wśród gier video – Green Hell, właśnie do technologii VR. Na efekty jeszcze trzeba trochę poczekać, ale inwestorzy coraz przychylniej patrzą na ten projekt.
Ogólnie kto ma środki do inwestowania i sporo czasu, powinien swoją uwagę skupić właśnie na spółkach z Ndw Connect, zajmujących się gamingiem VR. Branża aktywnie się rozwija i będzie przynosić coraz większe zyski, ale wszystko, co najlepsze dopiero przed nami, Dlatego mówimy tutaj zdecydowanie o inwestycjach długoterminowych. A kiedy te spółki zawitają na głównym parkiecie? Na to na razie odpowiedzi nie ma.