niedziela, 04 sierpień 2024 16:14

Wielka Brytania: Fala zamieszek, ponad 90 aresztowanych

Zamieszki w Wielkiej Brytanii Zamieszki w Wielkiej Brytanii fot: unsplash

Ponad 90 osób zostało aresztowanych po sobotnich protestach zorganizowanych przez skrajnie prawicowe grupy, które przerodziły się w zamieszki w różnych miastach Wielkiej Brytanii.

Spis treści:

Zamieszki w miastach Wielkiej Brytanii

W sobotę doszło do zamieszek w Hull, Liverpoolu, Bristolu, Manchesterze, Stoke-on-Trent, Blackpool i Belfaście. W niektórych miejscach rzucano pociskami, plądrowano sklepy i atakowano policję. W innych mniejszych demonstracjach nie doszło do przemocy.

W Liverpoolu na policję rzucano cegły, butelki i race. Jeden funkcjonariusz został trafiony w głowę krzesłem, a inny został kopnięty i zrzucony z motoru. Około tysiąca protestujących przeciwko imigracji, z których niektórzy wykrzykiwali islamofobiczne hasła, zostało skonfrontowanych przez kontrdemonstrantów. W okolicach dworca Lime Street zebrało się kilkaset osób, które wzywały do jedności i tolerancji, skandując "refugees are welcome here" i "Nazi scum, off our streets".

Wsparcie rządu dla policji

Premier Sir Keir Starmer obiecał pełne wsparcie rządu dla sił policyjnych w działaniach przeciwko "ekstremistom" próbującym "szerzyć nienawiść". Tłumaczył, że "prawo do wolności wypowiedzi i przemoc, którą widzieliśmy, to dwie bardzo różne rzeczy". Dodał, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy i powtórzył, że rząd wspiera policję w podjęciu wszelkich niezbędnych działań, aby utrzymać bezpieczeństwo na ulicach.

Minister Spraw Wewnętrznych, Yvette Cooper, ostrzegła, że każdy, kto angażuje się w "nieakceptowalne zamieszki", stanie przed więzieniem i innymi karami. Zapewniła, że dostępnych jest wystarczająco wiele miejsc w więzieniach, aby pomieścić tych, którzy zostaną aresztowani.

Spodziewane kolejne zamieszki

W Bristolu demonstranci i kontrdemonstranci stali naprzeciw siebie, skandując hasła. Rzucano puszki po piwie w stronę grupy antyrasistowskiej, a niektórzy z rywalizujących protestujących zostali potraktowani przez policję pałkami. Policja Avon i Somerset poinformowała, że aresztowano 14 osób i przewiduje się kolejne aresztowania w nadchodzących dniach.

W Manchesterze doszło do starć z policją, aresztowano co najmniej dwie osoby. W Belfaście dwie osoby zostały aresztowane po tym, jak demonstranci przed meczetem rzucali przedmiotami w przedstawicieli mediów i wcześniej wybili okna w kawiarni.

Zamieszki w sobotę są kontynuacją napięć, które narastały po zabójstwie trzech młodych dziewcząt na imprezie tanecznej w Southport, Merseyside, w poniedziałek. Wydarzenia te wywołały falę dezinformacji w mediach społecznościowych, co doprowadziło do dalszych protestów i starć na ulicach miast w całej Wielkiej Brytanii. Rząd i służby porządkowe podejmują wszelkie możliwe kroki, aby opanować sytuację i przywrócić spokój na ulicach.

 

Źródło: BBC, CNN, Sky News

Artykuły powiązane

  • CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego

    Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), przeprowadziło kolejną akcję skierowaną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami w Polsce. Funkcjonariusze z Gdańska i Lublina, zatrzymali pięć kolejnych osób, co zwiększyło liczbę podejrzanych w tej sprawie do 31. Zatrzymani, są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców trójmiejskich klubów piłkarskich. W trakcie działań zabezpieczono mienie, gotówkę oraz narkotyki o wartości ponad pół miliona złotych.

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Żelistrzewo i Rumia: Policja zabezpieczyła 40 ton podrobionego towaru o wartości 2 mln Żelistrzewo i Rumia: Policja zabezpieczyła 40 ton podrobionego towaru o wartości 2 mln

    Policjanci z Pucka, we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Gdyni, przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję na obszarze dwóch województw. Przeprowadzone działania zakończyły się zatrzymaniem czterech mężczyzn oraz zabezpieczeniem 40 ton podrabianych produktów. Wartość rynkowa zabezpieczonego mienia wynosi ponad 2 miliony złotych. Zatrzymani są podejrzani o podrabianie i wprowadzanie do obrotu produktów znanych marek.

  • Quincy Jones: Legendarny muzyk i producent, zmarł w wieku 91 lat Quincy Jones: Legendarny muzyk i producent, zmarł w wieku 91 lat

    Quincy Jones, wybitny amerykański producent muzyczny, znany z pracy z takimi gwiazdami jak Michael Jackson i Frank Sinatra, zmarł w wieku 91 lat. Rzecznik rodziny, Arnold Robinson, poinformował, że Jones zmarł spokojnie w swoim domu w Bel Air w niedzielę wieczorem, otoczony przez rodzinę. Jego śmierć to ogromna strata dla świata muzyki, ale jednocześnie okazja do uczczenia imponującego życia i kariery tego niepowtarzalnego artysty.

  • Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi

    Mike Jeffries, były dyrektor generalny znanej marki modowej Abercrombie & Fitch, został aresztowany we wtorek pod zarzutami handlu ludźmi i prostytucji międzystanowej. Wraz z nim aresztowano jego partnera, Matthew Smitha, oraz trzeciego podejrzanego, Jamesa Jacobsona. Śledztwo prowadzone przez FBI i prokuraturę obejmuje działalność trwającą od 2008 do 2015 roku.

load more hold SHIFT key to load all load all