Incydent na stadionie w Nzerekore
Do tragedii doszło podczas meczu piłkarskiego, który odbywał się w mieście Nzerekore w południowo-wschodniej części Gwinei. Stadion, który był miejscem sportowych emocji, stał się sceną zamieszek między kibicami Labe i Nzerekore . Według naocznych świadków, napięcie zaczęło narastać w trakcie meczu, a wymiana zdań między rywalizującymi grupami kibiców przerodziła się w fizyczną konfrontację.
Chaos, który zapanował na trybunach, szybko ogarnął cały stadion. W wyniku wybuchu paniki tłum próbował uciec z terenu obiektu, co doprowadziło do ścisku i śmiertelnych obrażeń u wielu osób.
Guinea: About 100 people were killed in a football match in the city of Nzérékoré, near the border with Liberia.
— Breaking News (@TheNewsTrending) December 2, 2024
According to reports following the match, severe fights broke out between the fans of the two teams, and many were injured during a mass stampede. pic.twitter.com/wf2qPjcjcI
“ "Około 50 osób mogło stracić życie w wyniku zamieszek i paniki na stadionie." ”- Przedstawiciel władz Gwinei
Brak zabezpieczeń i nadzoru
Można się domyślać, że przyczyną tragedii mogły być poważne zaniedbania w zakresie zabezpieczeń stadionu. Brak odpowiedniej liczby służb porządkowych, a także niewystarczające procedury ewakuacyjne, mogły przyczynić się do eskalacji chaosu. Stadion w Nzerekore nie był przystosowany do obsługi tłumów o dużej liczebności, co dodatkowo zwiększyło ryzyko w sytuacji kryzysowej.
Dozens of people were killed on Sunday in clashes during a soccer match in Guinea
— News Of The Globe (@NewsOfEarthTr) December 2, 2024
The violence occurred during a game between the Labe and Nzerekore soccer teams in the city of Nzerekore, the second-largest city in the West African nation. pic.twitter.com/NEMdzQiWPk
Podobne tragedie w przeszłości wielokrotnie wskazywały na znaczenie przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wydarzeń sportowych. Jednak wiele obiektów w Afryce Zachodniej, w tym w Gwinei, boryka się z brakiem odpowiednich środków i infrastruktury.
Reakcje władz i społeczności
Władze Gwinei wyraziły głęboki żal z powodu tragedii i zapowiedziały szczegółowe śledztwo w celu ustalenia przyczyn wydarzeń na stadionie. Lokalne organizacje społeczne wezwały do zwiększenia standardów bezpieczeństwa i ochrony podczas imprez masowych.
Mieszkańcy Nzerekore oraz rodziny ofiar pogrążone są w żałobie. Solidarność z poszkodowanymi wyraziły również organizacje międzynarodowe zajmujące się sportem i bezpieczeństwem publicznym.
Co dalej po tragedii
Tragedia w Gwinei rodzi pytania o odpowiedzialność organizatorów oraz władz lokalnych za bezpieczeństwo na stadionach. Eksperci wskazują, że konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu zapobiegania podobnym wydarzeniom w przyszłości. Stadion jest zamknięty.
Źródło: AP, X, Trybuna Polska