Przestępcy złapani na "gorącym uczynku"
Policjanci działający pod nadzorem prokuratora z wydziału ds. wojskowych gdańskiej prokuratury okręgowej zakończyli wielotygodniowe śledztwo z zatrzymaniem głównego sprawcy, 41-letniego organizatora procederu. W akcji ujęcia ujęto również 32-letniego wspólnika, działającego w roli tzw. "słupa". Cała operacja zakończyła się przyłapaniem dwóch mężczyzn na "gorącym uczynku", podczas gdy próbowali odebrać od kuriera przesyłkę bankową związana z otwarciem fałszywego rachunku na podstawie sfałszowanego dowodu osobistego. Przestępczy proceder, którym zajmowała się grupa, polegał na wykorzystywaniu sfałszowanych dowodów osobistych do zakładania fałszywych rachunków bankowych. Działo się to w celu zaciągania pożyczek gotówkowych oraz dokonywania zakupów sprzętów elektronicznych. Mundurowi podkreślają, że przestępcy posługiwali się aż 180 sfałszowanymi dowodami, co sugeruje skalę działalności grupy.
Trójmiejska policja w akcji
Wartość wstępnie oszacowanych strat wynosi aż 400 tysięcy złotych, co świadczy o znacznym rozmachu procederu. Organizator przestępstwa usłyszał aż 495 zarzutów, co stanowi niezwykle rzadkie zjawisko w praktyce ścigania przestępczości tego rodzaju. Decyzją sądu główny sprawca trafił na 3 miesiące do aresztu, a wspólnikowi zastosowano dozór policyjny. Choć główni sprawcy zostali już zatrzymani, śledztwo wciąż trwa. Policjanci podkreślają, że to dopiero początek ich pracy nad sprawą, a kolejne ustalenia mogą prowadzić do identyfikacji kolejnych pokrzywdzonych. Sprawa jest dynamiczna, a mundurowi skrupulatnie analizują zgromadzone dowody, przesłuchują świadków i sprawdzają zawartość nośników informatycznych.
Zatrzymanie dwóch głównych podejrzanych oraz zabezpieczenie licznych dowodów stanowi ważny krok w walce z przestępczością finansową. Sprawa, która rozgrywa się na terenie powiatu kartuskiego, rzuca światło na rosnący problem wykorzystywania fałszywych dokumentów do oszustw bankowych. Śledztwo wciąż trwa, a policja podejmuje działania mające na celu wykrycie całego rozmiaru przestępczego procederu oraz doprowadzenie do sprawiedliwości wszystkich jego uczestników.
Postępowanie prowadzone przez policjantów z KWP Gdańsk pod nadzorem PO w Gdańsku doprowadziło do ujawnienia przest. procederu, polegającego na użyciu podrobionych dow. osobistych w celu otwierania rach. bankowych do zaciągania pożyczek oraz dokonywaniu zakupów sprzętów elektr. pic.twitter.com/OyKliuiE9q
— PomorskaPolicja (@PomorskaPolicja) December 21, 2023
Źródło: TVN 24, X, Trybuna Polska