Spis treści:
- Początki kariery i przełomowa rola
- Dalsza kariera i znaczące role
- Życie prywatne i późniejsze lata
- Dziedzictwo i pamięć
Początki kariery i przełomowa rola
Olivia Hussey, urodzona 17 kwietnia 1951 roku w Buenos Aires jako Olivia Osuna, przeniosła się w dzieciństwie z rodziną do Londynu. Tam studiowała w Italia Conti Academy of Theatre Arts. W wieku 15 lat została dostrzeżona przez reżysera Franco Zeffirellego podczas występu w sztuce "The Prime of Miss Jean Brodie" u boku Vanessy Redgrave. Zeffirelli obsadził ją w roli Julii w swojej adaptacji "Romea i Julii", co przyniosło jej międzynarodową sławę i nagrodę Złotego Globu dla najbardziej obiecującej młodej aktorki.
"Była niezwykłą aktorką o wyjątkowym talencie, która pozostawiła trwały ślad w świecie sztuki filmowej." - Franco Zeffirelli
Dalsza kariera i znaczące role
Po sukcesie "Romea i Julii" Hussey kontynuowała karierę, występując w wielu znaczących produkcjach. W 1977 roku zagrała Marię, matkę Jezusa, w miniserialu "Jezus z Nazaretu" w reżyserii Zeffirellego. Pojawiła się także w filmie "Śmierć na Nilu" (1978) na podstawie powieści Agathy Christie oraz w horrorze "Czarne święta" (1974), który zyskał status kultowego. Jej wszechstronność aktorska pozwoliła jej na udział w różnorodnych gatunkowo projektach, od dramatów po filmy grozy.
Życie prywatne i późniejsze lata
Hussey była trzykrotnie zamężna i miała troje dzieci. W 1971 roku poślubiła Deana Paula Martina, z którym miała syna Alexandra. Po rozwodzie w 1978 roku wyszła za japońskiego piosenkarza Akirę Fuse, z którym miała syna Maximilliana. Jej trzecim mężem był muzyk David Glen Eisley, z którym miała córkę Indię, również aktorkę. W 2008 roku u Hussey zdiagnozowano raka piersi; po latach remisji choroba powróciła w 2017 roku. Aktorka zmarła w wyniku nawrotu choroby nowotworowej.
Dziedzictwo i pamięć
Olivia Hussey pozostaje w pamięci jako utalentowana aktorka, której rola Julii w "Romeo i Julii" na zawsze zapisała się w historii kina. Jej wkład w sztukę filmową oraz różnorodne kreacje aktorskie będą inspirować kolejne pokolenia twórców i widzów.
Źródło: BBC, Fox News, LA Times, Variety, USA Today, EOnline, Vanity Fair