Wydrukuj tę stronę
środa, 07 grudzień 2022 17:27

Bank Światowy: Jacek Kurski z nową posadą - kwota wynagrodzenia zwala z nóg!

Bank Światowy w Waszyngtonie Bank Światowy w Waszyngtonie fot: Wikimedia Kohn Pedersen Fox - licencja CC

Były prezes TVP obejmie stanowisko polskiego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. O stanowisku Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie (pełna nazwa), decyduje prezes NBP, czyli Adam Glapiński. Roczne wynagrodzenie to około 225 tysięcy dolarów, czyli nieco ponad milion złotych. Co ciekawe, Kurski może liczyć także na liczne korzyści z tej posady, takie jak benefity emerytalne. 

 

Polityczna emerytura Kurskiego z milionem złotych rocznie 

W sejmowych kuluarach wiele mówiło się odnośnie przyszłości byłego prezesa TVP. Ambicje Jacka Kurskiego były podobno bardzo wygórowane, ponieważ chciał on wejść do rządu, jednakże według nieoficjalnych doniesień nie zgadzał się na to sam Mateusz Morawiecki. Z tego też powodu prezes NBP Adam Glapiński wystosował kandydaturę Jacka Kurskiego na stanowisko w Banku Światowym. Warto dodać, że według anonimowych informatorów, sam Jacek Kurski nie miał nawet pojęcia o tym, że takie stanowisko w Banku Światowym w ogóle istnieje. 

Embed from Getty Images

Kurski jako executive director w Banku Światowym

Były prezes TVP potwierdził, że zaczął pracę na stanowisku alternate executive director w Banku Światowym. Co ciekawe, w swoim tweecie Kurski podkreślił, że stanowisko to jest zgodne z jego wykształceniem oraz doświadczeniem menedżerskim i wie, że na tej posadzie też dobrze przysłuży się Polsce. Komunikat NBP był w podobnym tonie i także podkreślał to, że Jacek Kurski jest ekonomistą, który ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. 

Co wiemy o Banku Światowym?

Bank Światowy został założony w lipcu 1944 roku w New Hampshire w Stanach Zjednoczonych przez takich ludzi jak John Maynard Keynes i Harry Dexter White. Głównym celem utworzenia Banku Światowego była odbudowa krajów zniszczonych po II wojnie światowej. Obecnie Bank Światowy zajmuje się wspieraniem długofalowego wzrostu gospodarczego i zmniejszaniem ubóstwa w krajach rozwijających się. Przewodniczącym jest David Malpass.

 

Źródło: RMF FM, Money, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Donald Tusk: Nowy premier Polski nazwany "niemieckim agentem"! Donald Tusk: Nowy premier Polski nazwany "niemieckim agentem"!

    Po dzisiejszym głosowaniu w Sejmie, Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, w niezwykle kontrowersyjny sposób zaatakował Donalda Tuska, wybranego na szefa rządu. Skandaliczne słowa prezydenta PiS wywołały burzę w polskiej polityce, rzucając cień na doniosłe wydarzenia dnia.

  • Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę? Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę?

    17,9% - tyle wynosiła inflacja w październiku 2022, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Warto podkreślić, że jest to najwyższy odczyt od 26 lat, co stanowi absolutny rekord tego ćwierćwiecza. Wartość pieniądza spada z miesiąca na miesiąc, co bardzo boleśnie odbija się na gospodarce. Kiedy inflacja wyhamuje? Czy konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych? 

  • RPP: 8 luty 2022 - Stopy procentowe znowu w górę - tak samo jak raty kredytów RPP: 8 luty 2022 - Stopy procentowe znowu w górę - tak samo jak raty kredytów

    Stały wzrost stóp procentowych jest w przeciągu ostatnich miesięcy bardzo widoczny i najbardziej odczuwają go oczywiście kredytobiorcy. We wtorek 8 lutego Rada Polityki Pieniężnej na czele z Adamem Glapińskim zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jak duże będą to podwyżki rat dla kredytobiorców i kiedy zakończy się pochód stóp procentowych w górę?