Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 kwiecień 2024 08:37

Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

Napisał
Śmierć Alaksandra Kulinicza Śmierć Alaksandra Kulinicza fot: pixabay

W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

Czego się dowiesz:

Kto zmarł w areszcie śledczym w Brześciu?
Jakie zarzuty postawiono Alaksandrowi Kuliniczowi?
Jaką przyczynę śmierci Alaksandra Kulinicza podają władze?
W jakim mieście miał mieszkać Alaksandr Kulinicz?
Jakie centrum poinformowało o śmierci Kulinicza?
Ile osób uznanych za więźniów politycznych zmarło na Białorusi w latach 2021-24?
Kto był pierwszą ofiarą wśród więźniów politycznych?
Ile osób według danych rosyjskiego kanału zmarło za kratkami po 2020 roku?
Gdzie odbędzie się spotkanie Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem?
Jakie wydarzenie mają omówić Łukaszenka i Putin podczas spotkania?

Zatrzymanie i oskarżenia

Alaksandr Kulinicz został zatrzymany pod zarzutem obrazy prezydenta Białorusi oraz wystąpienia przeciwko sojuszowi militarzno-politycznemu z Rosją. Dodatkowo wspierał ochotników z Białorusi walczących po stronie Ukrainy. Po zakończeniu kariery wojskowej Kulinicz zajmował się działalnością przedsiębiorczą. Jego proces sądowy miał rozpocząć się 16 kwietnia, według informacji podanych przez Radio Swoboda.

Reakcje i kontekst międzynarodowy

Centrum obrony praw człowieka Wiasna, monitorujące sytuację więźniów politycznych na Białorusi, poinformowało, że Kulinicz nie był wcześniej uznany za więźnia politycznego z powodu braku informacji o jego zatrzymaniu. Mimo to, powinien zostać uznany za taką osobę. Wiasna szacuje, że od 2021 do 2024 roku na Białorusi zmarło w więzieniach sześć osób uznanych za więźniów politycznych. Dziś zmarł Kalinicz, a wcześniej 50 letni Witold Aszurko, 61-letni Mikołaj Klimowicz, 57-letni Aleś Puszkin, 50-letni Wadim Hrasko i Ihar Lednik. Dane rosyjskiego kanału w mediach społecznościowych wskazują, iż od czasu protestów po wyborach prezydenckich w 2020 roku, za kratami zmarło dziesięć osób.

Dyplomacja w cieniu tragedii

Śmierć Kulinicza nastąpiła na tle dyplomatycznych przygotowań do spotkania Alaksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, zaplanowanego na 11 kwietnia w Moskwie. Tematem rozmów miała być współpraca dwustronna i kwestie polityczne. Dodatkowo, obaj przywódcy planowali uczestniczyć w wydarzeniu związanym z Dniem Kosmonautyki, co podkreśla kontynuację współpracy między oboma krajami w sektorze kosmicznym.

 Śmierć Alaksandra Kulinicza wzbudziła kontrowersje i skupiła uwagę na sytuacji więźniów politycznych na Białorusi. Mimo tragicznego wydarzenia, agenda polityczna regionu nadal koncentruje się na współpracy międzynarodowej i kwestiach strategicznych.

Źródło: Radio Svoboda

Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski