Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 październik 2021 16:52

Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?

Brak prądu w Afganistanie Brak prądu w Afganistanie fot: pixabay

Przejęcie Afganistanu przez Talibów to temat, którym światowe media żyły przez ostatnie dwa miesiące, ze względu na spektakularną ewakuację wojsk amerykańskich. Co prawda Amerykanie zostawili w Afganistanie całą masę najlepszego sprzętu wojskowego, jednakże blackhawki nie rozwiążą problemów natury ekonomicznej, z którymi zaczęli mierzyć się teraz Talibowie. W ciągu najbliższych miesięcy Afganistanowi grożą duże przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czym jest to spowodowane?

 

Nieopłacone rachunki Afganistanu za energię, czyli prosta droga do katastrofy

Według dziennika „Business Standard”, Talibowie od przecięcia władzy nie opłacają rachunków za energię elektryczną, którą dostarczają do Afganistanu kraje Azji Środkowej. Infrastruktura energetyczna Afganistanu nie wystarcza nawet na połowę zapotrzebowania, dlatego kraj ten jest uzależniony od dostaw energii z zagranicy. Warto podkreślić także, iż lokalna produkcja energii mocno ucierpiała w tym roku z powodu suszy.
Głównymi dostawcami prądu do Afganistanu jest Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Przesył prądu może zakończyć się lada moment, ponieważ Talibowie nie opłacają należności, zaś sytuacja dyplomatyczna między dostawcami a obecnym rządem Afganistanu jest zła.

Czym grozi brak prądu w Afganistanie?

Całkowity blackout, który może nastąpić już niedługo, wywoła konsekwencje nie tylko dla Afganistanu, ale także jeszcze mocniej zdestabilizuje cały region. Fale uchodźców zaczną napierać na kraje UE, zaś napięcie na Bliskim Wschodzie będzie nadal rosło. Dlaczego Talibowie nie płacą zatem za swoje zobowiązania? Odpowiedź jest banalnie prosta i trywialna, ponieważ po prostu nie mają na to pieniędzy. Przejęcie władzy w Kabulu okazało się tylko pyrrusowym zwycięstwem.

Artykuły powiązane

  • Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj! Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj!

    Kilka dni po tragicznych wstrząsach, które pochłonęły życie ponad tysiąca osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Tym razem, według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło okolic miasta Herat. Głębokość tego zjawiska wyniosła 6,3 km. Niestety, lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne potwierdzają już jedną ofiarę śmiertelną, a kolejne sto osób wymaga hospitalizacji w szpitalu regionalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 90% ofiar poprzednich wstrząsów to kobiety i dzieci.

  • Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi! Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi!

    Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło życie ponad 1000 osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Zdarzenie miało miejsce około 05:10 czasu lokalnego w środę, 28 km na północ od miasta Herat. Według oficjeli zdrowia, ponad 100 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali. Skala szkód wciąż nie jest jasna, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do spania na zewnątrz po tym, jak ich domy uległy zniszczeniu w sobotę. 

  • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

    W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

  • Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi

    W skomplikowanej sytuacji polityki Bliskiego Wschodu, nowy gracz wydaje się być gotów do włączenia się do konfliktu. Afgańscy talibowie, znani z radykalnych poglądów, zwrócili się o pomoc w przejściu do Izraela, chcąc dołączyć do walk i "podbić Jerozolimę".

  • Afgańscy talibowie. Kim są? Afgańscy talibowie. Kim są?

    Kiedy słyszymy słowo "Talibowie", nasze myśli często przeskakują do wizji surowego reżimu islamskiego, kamienowania i zakazu dla kobiet uczestniczenia w życiu publicznym. Ale kim naprawdę są Talibowie? Jakie są korzenie tego ruchu i jakie oddziaływanie ma on na Afganistan i cały świat?