Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 04 wrzesień 2023 13:30

Tajwan: 40 osób rannych w wyniku przejścia tajfunu

Tajwan tajfun Tajwan tajfun fot. pixabay

Przez wschodnie wybrzeże Tajwanu przeszedł tajfun Haikui. Według lokalnych mediów od czterech lat nie doszło do tak gwałtownych warunków atmosferycznych, jak te, które przyniósł ze sobą tegoroczny tajfun. Szacuje się, że ponad 40 osób zostało rannych, a ponad 160 000 domów zostało pozbawionych prądu. Władze Tajwanu musiały ewakuować nawet 7 000 osób.

 

Tajfun Haikui przeszedł przez Tajwan

Silny wiatr, którego prędkość sięgała nawet 200 km/h, spowodował, że wiele drzew zostało wyrwanych nawet razem z korzeniami. Kilka drzew spadło na samochody raniąc kierowców i pasażerów. Wiatr i burza spowodowały też utratę prądu w nawet 160 000 domów na wyspie. Odwołano promy i loty, a także dla bezpieczeństwa mieszkańców zadecydowano o zamknięciu szkół i firm. Mieszkańcom Tajwanu zalecono w miarę możliwości pozostanie w domach. Nie wszyscy jednak w swoich domach byliby bezpieczni - te najbardziej narażone rejony ewakuowano i przeniesiono ludzi w bezpieczne miejsca.

40 osób rannych w wyniku przejścia tajfunu

Mimo, że w tym roku przez zachodni Pacyfik przeszło już 11 tajfunów, Haikui był pierwszym, który bezpośrednio uderzył w Tajwan. Szacuje się, że Haikui w poniedziałkowy wieczór uderzy w południowe wybrzeże Chin. Lokalne władze szykują się już na jego przybycie w zaledwie kilka dni po tajfunie Saola, który w Hongkong i południowe Chiny uderzył w sobotę. Chińskie władze i służby zakazały m. in. wypływania łodzi z portów spodziewając się silnego wiatru i ogromnych fal, które mogłyby nawet zabić.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oceanu w Chinach wydają się sugerować, że Chiny mogą przypadkowo wpływać na globalne ocieplenie poprzez tworzenie tzw. "kul gorąca" nad północno-wschodnim Pacyfikiem. Choć brzmi to jak teoria spiskowa, to wyniki badań wskazują na to, że istnieje związek między działaniami ChRL a ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi na obszarze Oceanu Spokojnego.

  • Taizhou: Zoo w Chinach przebrało zwierzęta za pandy Taizhou: Zoo w Chinach przebrało zwierzęta za pandy

    Chińskie zoo w Taizhou zdecydowało się na nietypowy sposób przyciągnięcia odwiedzających – przebrało psy rasy Chow-chow za pandy. Inicjatywa miała na celu zwiększenie popularności ogrodu zoologicznego, który borykał się z brakiem tych uroczych i rzadkich zwierząt. Pracownicy ogrodu specjalnie wystylizowali szczeniaki, które zostały zaprezentowane na oddzielnym wybiegu, co miało stworzyć iluzję obecności prawdziwych pand.

  • Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie

    Góra Yandang, położona około 400 km na południe od Szanghaju, choć nie tak wysoka jak wiele innych słynnych szczytów świata, zyskuje na popularności wśród miłośników górskich przygód. Jej malownicze krajobrazy oraz wyjątkowe trasy wspinaczkowe, takie jak via ferrata, przyciągają rzesze turystów. W ostatnim czasie jednak miejscowa atrakcja turystyczna stała się sceną niecodziennego zdarzenia, które wywołało szeroki odzew. Miniony weekend przyniósł prawdziwe oblężenie – tłumy turystów, skuszonych pięknem i wyzwaniem, które stawia przed nimi via ferrata, utknęły w korku na trasie wspinaczkowej, tworząc niebezpieczne warunki.

  • Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo

    Od wczesnych godzin porannych służby z Biura Kryminalnego Saksonii, Federalnego Biura Kryminalnego oraz Prokuratury Generalnej przeszukują dwa mieszkania w południowej części Drezna. Tam mieszkał Jian Guo, 43-letni podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin, który był zatrudniony w biurze parlamentarnym Maxa Krah, lidera listy europejskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.