Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 październik 2021 19:51

Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

Zamach w Kongsbergu - Norwegia - ofiary Zamach w Kongsbergu - Norwegia - ofiary fot: pixabay.com

Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

 

Nietypowa broń i nietypowy atak, czyli kulisy zamachu w Kongsbergu

Atak w środowy wieczór był bardzo nietypowy, ze względu na broń, którą posługiwał się napastnik. Łuk jest bardzo cichy i jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny, dlatego napastnikowi udało się zabić aż 5 osób. Strzała z łuku nie wydaje prawie żadnego dźwięku i to właśnie z tego powodu ludzie nie zdawali sobie sprawy, że napastnik zabija.
Okazało się, że sprawdza tego okrutnego zamachu znany jest już policji. Sprawca to 37-letni Duńczyk, który w ostatnim czasie przeszedł na islam. Według policyjnych raportów, był on obserwowany przez policję, ze względu na „postępującą radykalizację”.

Kto stoi za zamachem w Kongsbergu?

Warto zaznaczyć, że choć żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do zamachu, to atak ten nosi wszelkie znamiona terroryzmu. Był to tak zwany „samotny wilk”, czyli osoba, która ma za zadanie wyrządzenie jak największych szkód, strzelając do bezbronnych ludzi.
Wśród ofiar napastnika były osoby głównie w wieku 50-70 lat. Jedną z zastrzelonych osób była policjantka w cywilu. Życie dwóch osób, które zostały postrzelone nie zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ są to powierzchowne rany.
Zamach ten pokazał, że terroryzm nadal jest dużym problemem w Europejskich państwach, zaś napastnicy zaczynają się posuwać do coraz bardziej zmyślnych sposobów zabijania.

Artykuły powiązane

  • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

    Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  • Projekt "MOREtime": 26 godzinna doba! Projekt "MOREtime": 26 godzinna doba!

    W północnym regionie Norwegii, Vadso, pojawiła się nietypowa inicjatywa mająca na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców. Burmistrzyni Wenche Pedersen wystąpiła z projektem "MOREtime" do Komisji Europejskiej, prosząc o pomoc w wydłużeniu doby o dwie godziny.

  • Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka

    Anders Breivik, skazany za zamachy w Oslo i na wyspie Utoya, podjął walkę prawno-ustrojową o warunki pobytu w norweskim więzieniu. Po dwunastu latach izolacji i braku interakcji z innymi skazańcami, zdecydował się skarżyć państwo norweskie za naruszenie jego praw człowieka.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty? Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

    Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?