Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 październik 2023 11:06

Wybory 2023: Co dalej?

Wybory 2023 tworzenie rządu Wybory 2023 tworzenie rządu fot. pixabay

Po wielotygodniowej kampanii i dniu wyborczym, Polska ma już wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane ze wszystkich obwodów głosowania, co daje nam wyraźny obraz rozkładu sił w Sejmie i Senacie. Analizujemy, jak te wyniki kształtują przyszłość polskiej polityki.

 

Ostateczne wyniki wyborów 2023

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, PiS zdobyło 35,38 procent głosów, co przekłada się na 7 640 854 oddanych głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent, co przełożyło się na 6 629 402 głosy. Trzecia Droga znalazła się na trzecim miejscu z wynikiem 14,40 procent (3 110 670 głosów), a czwarte miejsce przypadło Nowej Lewicy z 8,61 procentami (1 859 018 głosów). Konfederacja przekroczyła próg wyborczy, zdobywając 7,16 procent głosów, co oznacza 1 547 364 oddane głosy. Frekwencja wyniosła 74,38 procent, co świadczy o zaangażowaniu społeczeństwa w ten kluczowy proces demokratyczny.

Skład Senatu po wyborach

Warto również zaznaczyć, że opozycyjny pakt senacki, obejmujący Koalicję Obywatelską, Nową Lewicę, Trzecią Drogę oraz niezrzeszonych kandydatów, odniósł spektakularne zwycięstwo w Senacie. Zdobywając aż 66 miejsc w 100-osobowej izbie wyższej parlamentu, opozycja zyskała znaczący wpływ na losy legislacyjne kraju. Konkretnie, Koalicja Obywatelska zdobyła 41 mandatów, Trzecia Droga 11, a Lewica 9. Ponadto pięciu kandydatów startujących z własnych komitetów popieranych przez blok opozycji weszło do Senatu.

Proces formowania rządu - co dalej?

Teraz, gdy mamy wybory za sobą, czas na kluczowy etap - formowanie rządu. Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki w tym procesie. Dużą rolę odgrywa prezydent, który desygnuje premiera. Jeśli ta próba zakończy się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta. Premier wybrany w pierwszym kroku musi przedstawić program działania rządu i zdobyć wotum zaufania Sejmu. To wydarzenie odbywa się na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Polska staje teraz przed wieloma wyzwaniami i decyzjami politycznymi. Jakie będą kierunki rozwoju kraju? Kto poprowadzi nowy rząd i jaki kształt przyjmie opozycja? To wszystko pozostaje na razie niejasne, a przyszłość Polski zależy teraz od wspólnych wysiłków wszystkich stron politycznej sceny.

Źródło: TVN 24, Gazeta Prawna, Twitter, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Francja: Prawo do aborcji zostanie zapisane w konstytucji? Francja: Prawo do aborcji zostanie zapisane w konstytucji?

    Francja zbliża się do historycznej zmiany w swojej konstytucji, która zapewniłaby trwałe prawo do aborcji. W środę francuscy senatorowie poparli tę zmianę większością głosów, przynosząc kraj o krok bliżej wprowadzenia tej istotnej poprawki. Decyzję poparło 267 senatorów, podczas gdy przeciw było 50. Teraz propozycja poprawki do konstytucji trafi przed ostateczny test na wspólnym kongresie parlamentu, który zbierze się w przyszły poniedziałek. Konieczne będzie uzyskanie poparcia co najmniej trzech piątych prawodawców, aby propozycja mogła przejść.

  • Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe

    Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomniał o planowanym wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych na drogach całego kraju, który będzie związany z przeprowadzanymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To istotne działania, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego.

  • Polska: Protesty rolników w całym kraju Polska: Protesty rolników w całym kraju

    Środowe protesty rolników w Polsce przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy stanowią wyraz głębokiego niezadowolenia. Organizatorzy szacują, że co najmniej 250 miejsc w Polsce zostanie zablokowanych przez drogową akcję protestacyjną, której celem jest przyciągnięcie uwagi do trudności, jakie borykają się polscy rolnicy.

  • Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu? Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu?

    Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych podjęła rekomendację uchylenia immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Kontrowersyjne wydarzenia z 12 grudnia, gdy poseł użył gaśnicy proszkowej do zgasić zapalone świece chanukowe, teraz skutkują poważnymi konsekwencjami. Ostateczna decyzja zapadnie podczas głosowania na sali plenarnej, przewidywanie na środę po południu. Co skłoniło Komisję do tego kroku i jakie zarzuty stawia się posłowi Braunowi?

  • Rosja: Zatrzymanie człowieka, który przekazywał tajne informacje Polsce Rosja: Zatrzymanie człowieka, który przekazywał tajne informacje Polsce

    Pracownik strategicznego przedsiębiorstwa w Rosji został zatrzymany pod zarzutem współpracy z polskimi służbami specjalnymi. FSB informuje, że mężczyzna działał na terenie firmy o "specjalnym znaczeniu", co oznacza, że miała ona kluczowe znaczenie dla państwa i była objęta dodatkowymi środkami bezpieczeństwa.