Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 grudzień 2023 12:30

Ukraina: Śmierć "Maniaka z Tułunia"

Napisał
'Maniak z Tułunia" śmierć 'Maniak z Tułunia" śmierć fot. pixabay

Portal Lenta.ru doniósł, że "Maniak z Tułunia", czyli 55-letni Paweł Szuwałow, skazany za bestialskie przestępstwa, nie żyje. Mężczyzna, skazany w 2021 roku za gwałty i morderstwa, zginął na froncie wojennym na Ukrainie podczas walk w maju 2023 roku. To mroczne zakończenie życia zbrodniarza, którego przeszłość była naznaczona serią gwałtów i morderstw.

 

Śmierć "Maniaka z Tułunia"

Paweł Szuwałow, skazany na 24 lata kolonii o zaostrzonym rygorze, podjął decyzję o podpisaniu kontraktu z rosyjską prywatną firmą wojskową, co skierowało go na front wojenny w Ukrainie. Informacje o jego śmierci, podczas walk w pobliżu Ługańska, zostały potwierdzone przez źródła w rosyjskich służbach, a także przez kolegów z jednostki, choć ciało nie zostało odnalezione.

Kim był Paweł Szuwałow?

Paweł Szuwałow, okrzyknięty przez media "Maniakiem z Tułunia", został zatrzymany w 2019 roku, a według śledczych w latach 1991-2019 dokonał co najmniej 27 gwałtów, przy czym dwie ofiary straciły życie. Z powodu zniszczenia dokumentów wskutek powodzi w 2019 roku, udowodniono mu jedynie dwa gwałty i dwie zbrodnie. Ruszyła inwazja Rosji na Ukrainę, a wraz z nią rozpoczęła się rekrutacja więźniów z kolonii karnych. Skazanym obiecano ułaskawienie po przeżyciu sześciu miesięcy na froncie. Ten kontrowersyjny program uwolnił wielu przestępców, w tym "Maniaka z Tułunia", który zdecydował się wziąć udział w walce. To tylko jedna z wielu kontrowersyjnych historii osób skazanych za poważne przestępstwa, które po powrocie z frontu zostały ułaskawione przez Władimira Putina.

Według niezależnego rosyjskiego portalu Wiorstka, w 2023 roku wszczęto ponad 190 spraw przeciwko byłym najemnikom Grupy Wagnera, którzy wrócili z wojny na Ukrainie. Oskarżenia obejmują kradzieże, rozboje, przestępstwa narkotykowe i morderstwa. To zjawisko budzi niepokój i stawia pytania o etykę ułaskawiania przestępców po ich udziale w konflikcie zbrojnym. Makabryczne zakończenie historii "Maniaka z Tułunia" stawia przed społeczeństwem pytania o sens tych działań i moralne aspekty uwolnienia skazanych za zbrodnie na wojnie.

Źródło: RMF 24, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany sobota, 30 grudzień 2023 12:57
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski