Wydrukuj tę stronę
środa, 13 grudzień 2023 16:05

Ukraina: Atak hakerski na największego operatora komórkowego!

Ukraina atak hakerski Ukraina atak hakerski fot. pixabay

Główny ukraiński operator komórkowy, Kyivstar, stał się celem zmasowanego ataku hakerskiego, który miał na celu "możliwie maksymalne zniszczenie infrastruktury informatycznej". Atak doprowadził do poważnych zakłóceń w usługach, uniemożliwiając tymczasowo wykonywanie połączeń i korzystanie z internetu. Co się stało i jakie były skutki tego ataku?

 

Atak hakerski w Ukrainie

Dyrektor generalny Kyivstar, Ołeksandr Komarow, podkreślił, że atak hakerski to nie tylko atak na firmę, ale także element wirtualnej wojny, która toczy się równolegle z konfliktami na polach bitewnych. Ponad 24 miliony klientów Kyivstar zmagają się z konsekwencjami, gdyż infrastruktura informatyczna sieci została "znacznie uszkodzona", uniemożliwiając dostęp do większości usług. Operator intensywnie pracuje nad przywróceniem normalnego funkcjonowania sieci. Firma zapewnia, że mimo poważnych uszkodzeń infrastruktury, dane klientów są bezpieczne. Jednakże, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego informuje, że z powodu ataku nie działał roaming krajowy, co wpłynęło na przekazywanie informacji o abonentach Kyivstar innym operatorom.

Systemy ostrzegania w Ukrainie na jakiś czas przestały działać

Atak hakerski odbił się także na systemach ostrzegania przed nalotami w niektórych regionach Ukrainy. Syreny alarmowe były czasowo wyłączone, co dotknęło m.in. miasta Sumy i inne obszary kraju. Dodatkowo, problemy wystąpiły z usługami płatniczymi, w tym z PrivatBankiem, a współzałożyciel Monobanku doniósł o zmasowanym ataku DDoS na jego firmę. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podjęła śledztwo w sprawie ataku, sugerując, że za nim mogą stać rosyjskie służby specjalne. Postępowanie obejmuje osiem artykułów Kodeksu Karnego Ukrainy, w tym zdradę, sabotaż, tworzenie złośliwego oprogramowania i ingerecję w sieci komunikacyjne.

Zmasowany atak hakerski na Kyivstar to nie tylko problem jednej firmy, ale także kwestia bezpieczeństwa całego kraju, który musi radzić sobie z konsekwencjami w cyberprzestrzeni. Świat trzyma kciuki za Ukrainę, a śledztwo SBU może rzucić światło na to, kto stoi za atakiem i jakie były motywy tej skoordynowanej akcji. Atak hakerski na Kyivstar to nie tylko atak na ukraińskiego operatora komórkowego, ale również na fundamenty bezpieczeństwa cyfrowego kraju. 

Źródło: Polsat News, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

    Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

  • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

    W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.