Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 14 sierpień 2023 09:54

Referendum: Mariusz Błaszczak przedstawił 4 pytanie

Mariusz Błaszczak przedstawił 4 pytanie referendalne Mariusz Błaszczak przedstawił 4 pytanie referendalne fot: facebook.com/pisorgpl

W poniedziałek14 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił treść ostatniego, czwartego pytania w nadchodzącym Referendum 2023 Dotyczy ono bezpieczeństwa Polski i budowy zapory na granicy z Białorusią i Rosją. Pytanie brzmi. Spot pojawił sie rano na Facebooku i narzucił temat całego dzisiejszego dnia.

 

Zagrożenie ze strony Putina i Łukaszenki

Minister Błaszczak podkreślił wagę obronności i bezpieczeństwa, stwierdzając, że "to państwo zdecydują, czy nasza granica dalej będzie konsekwentnie broniona. Czy będzie bezpieczna". Wyraził również zaniepokojenie potencjalną agresją ze strony Putina i konieczność ochrony granic Polski.

Czwarte pytanie referendalne brzmi:

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"

Jakie są pytania referendalne 2023?

Ostatnie pytanie referendalne zamyka proces przedstawiania pytań przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniejsze pytania dotyczyły wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw, podwyższenia wieku emerytalnego oraz akceptacji przyjęcia nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

1.Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?

2. Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi

Kiedy odbędzie sie referendum?

Referendum 2023, zaplanowane na 15 października wraz z wyborami prezydenckimi, jest postrzegane jako kluczowy element procesu demokratycznego w Polsce. W najbliższej sesji Sejmu, zaplanowanej na 16 i 17 sierpnia, parlament ma zająć się formalnym zarządzeniem referendum. Zarówno wicepremier Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki potwierdzili zamiar przeprowadzenia referendum razem z wyborami parlamentarnymi tej jesieni.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek zaznaczył, że "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane". Referendum ma dać obywatelom możliwość wyrażenia opinii na kluczowe tematy narodowe, odzwierciedlając demokratyczne zasady państwa.

Artykuły powiązane

  • Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej

    Monachium staje na czele niemieckich metropolii w dążeniu do neutralności klimatycznej, wprowadzając innowacyjny plan ogrzewania. Jest to odpowiedź na jedno z największych wyzwań, jakie miasto musiało dotychczas podjąć w celu redukcji emisji dwutlenku węgla i zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej.

  • Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey

    Franziska Giffey, senator ds. gospodarki w Berlinie, została zaatakowana w bibliotece w dzielnicy Rudow. Do zdarzenia doszło w popołudnie, a polityk została uderzona z tyłu twardym przedmiotem w głowę i kark. Incydent ten wywołał szerokie dyskusje na temat bezpieczeństwa osób publicznych i rosnącej agresji wobec polityków w Niemczech.

  • Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki

    Marie-Thérèse Kaiser, członkini prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), została ukarana grzywną w wysokości 6000 euro za udostępnienie danych na temat przestępstw seksualnych, których sprawcami są afgańscy imigranci. Polityk krytycznie oceniła działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości i wyraziła obawy związane z bezpieczeństwem kraju.

  • Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych

    Ostatni piątek w dzielnicy Striesen w Dreźnie zaowocował atakiem na polityków SPD i Zielonych, rzucając cień na wizerunek miasta w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Nadchodzące wydarzenia kulturalne, takie jak Drezdeński Festiwal Muzyczny, który rozpoczyna się w środę, nie pozostają niezauważone w obliczu tego zdarzenia. Jan Vogler, dyrektor festiwalu, w wieku 60 lat, mówi o "przygnębieniu naszych czasów". Podkreśla, że muzyka powinna promować tolerancję, a nie przemoc.

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.