Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 lipiec 2024 17:19

NIK: (Nie)sprawni żołnierze, czyli smutna polska rzeczywistość. Wojsko oblało egzamin z WF-u

Napisał
Niesprawne wojsko Niesprawne wojsko fot:pixabay

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) nie wywiązuje się z obowiązków związanych z wychowaniem fizycznym, współzawodnictwem sportowym oraz obozami kondycyjno-szkoleniowymi. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) stwierdziła, że w latach 2020–2022 w wielu jednostkach wojskowych żołnierzom nie zapewniono odpowiednich warunków do treningów fizycznych, w tym porannego rozruchu, i wymaganej liczby godzin zajęć z wychowania fizycznego. Często zajęcia prowadzili niekwalifikowani instruktorzy.

W 2022 roku aż 17 proc. żołnierzy nie przystąpiło do egzaminu ze sprawności fizycznej, a 9 proc. otrzymało oceny niedostateczne. To zatrważające wyniki zmuszające do postawienia pytań o stopień wyszkolenia polskiej armii.

Brak infrastruktury, luki w ewidencji

Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, że obowiązek dbania o sprawność fizyczną żołnierzy jest zapisany w ustawie o obronie Ojczyzny. Dowódcy jednostek powinni zapewnić żołnierzom odpowiednie warunki do ćwiczeń zarówno w czasie służby, jak i poza nią.

Tymczasem w wielu jednostkach brakowało odpowiedniej infrastruktury sportowej, a ewidencja zajęć była prowadzona nierzetelnie lub nie było jej wcale. Kontrola wykazała, że DG RSZ nie realizowało obowiązkowego porannego rozruchu, a zajęcia często były prowadzone przez osoby bez właściwego przygotowania merytorycznego.

Nieuzasadniony krok

Izba zwróciła uwagę na niewytłumaczalny krok polegający na organizowaniu przez DG RSZ dodatkowych, nieobowiązkowych zajęć sportowych i obozów kondycyjno-szkoleniowych w czasie pandemii COVID-19. Mimo wielu ograniczeń i odwołania innych szkoleń odbyły się 92 takie zgrupowania, co stwarzało niepotrzebne ryzyko zdrowotne dla żołnierzy. Paradoksalnie, w tym czasie nie zrealizowano obowiązkowego programu szkolenia fizycznego.

Wnioski NIK-u wskazują na konieczność poprawy nadzoru nad realizacją przepisów oraz wypracowanie skutecznych mechanizmów egzekwowania udziału żołnierzy w obowiązkowych zajęciach fizycznych.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2024 15:29
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski