Wydrukuj tę stronę
środa, 03 styczeń 2024 12:10

Liban: Śmierć zastępcy przywódcy Hamasu, Saleha al-Arouriego

Napisał
Śmierć Saleha al-Arouriego Śmierć Saleha al-Arouriego fot. pixabay

Wtorkowy atak izraelskiego drona na zastępcę przywódcy Hamasu, Saleha al-Arouriego, w Bejrucie, Libanie, rzuca cień na już napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. Śmierć Arouriego, pierwszego wyższego rangą przywódcy politycznego Hamasu może potencjalnie rozszerzyć obszar konfliktu daleko poza granice Palestyny.

 

Śmierć Saleha al-Arouriego

Atak na Arouriego, który był kluczową postacią w negocjacjach dotyczących wyniku wojny w Gazie i uwolnienia izraelskich zakładników, budzi obawy o kolejne spięcia. Libańska grupa Hezbollah, sojusznik Hamasu, zapowiada ostrą reakcję, a to tylko zwiększa napięcia na już gorącej granicy z Izraelem.

Ostrzeżenie od Hezbollahu

Przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, stanowczo ostrzegł Izrael przed przeprowadzaniem zabójstw na libańskiej ziemi, co może stanowić przedsmak kolejnych starć na południowej granicy Libanu. Po śmierci Arouriego Hezbollah skierował rakiety w stronę izraelskich żołnierzy, co tylko podgrzewa atmosferę na tym obszarze.  Rebelianci Houthi w Jemenie zadeklarowali kontynuację ataków na statki na Morzu Czerwonym, związaną z konfliktem w Gazie, a także zagrozili atakami na amerykańskie okręty wojenne. W międzyczasie Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie międzynarodowej morskiej grupy zadaniowej w celu ochrony szlaku żeglugowego prowadzącego przez Morze Czerwone.

Tragedia w Gazie

Wojna w Gazie trwa, a liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrasta. Izrael oskarżał Arouriego o organizowanie ataków na izraelskich obywateli, twierdząc, że był on kluczową postacią w działaniach Hamasu. Tragedia humanitarna w Gazie pogłębia się, z setkami tysięcy mieszkańców pozostającymi pozbawionymi podstawowych środków do życia. Śmierć Saleha al-Arouriego i eskalacja napięć na granicy Libanu to kolejny etap konfliktu na Bliskim Wschodzie. Międzynarodowe społeczeństwo obawia się, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli, a zawirowania w regionie tylko zwiększą niepewność i ryzyko kolejnych starć.

Eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie w wyniku śmierci Saleha al-Arouriego i wzrostu konfliktów na granicy Libanu pozostawia świat w niepewności. Trudno przewidzieć, jakie będą dalsze kroki i czy zdołamy uniknąć kolejnych tragicznych wydarzeń. Jedno jest pewne – spokój w regionie jest bardziej niż kiedykolwiek priorytetem.

Źródło: Reuters, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany środa, 03 styczeń 2024 12:42
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski