Wydrukuj tę stronę
środa, 12 maj 2021 18:23

Konflikt Izrael-Palestyna: Setki rakiet wystrzelone w stronę Izraela

Napisał
Ostrzał Izraela przez Palestynę Ostrzał Izraela przez Palestynę fot: facebook.com

Od kilku dni zaostrza się konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyną. Wiadomo, że sytuacja między dwoma narodami od zawsze uznawana była za napiętą, jednak rzadko dochodziło do tak zbrojnych działań. Niestety w ruch poszły rakiety… Konflikt wydaje się zaostrzać, co wprowadza niepokój międzynarodowy.

 

Ataki rakietowe jako wynik eskalacji nienawiści

Pierwszy atak rakietowy w poniedziałek przeprowadzono ze Strefy Gazy. Hamas poinformował o wystrzeleniu 210 rakiet w stronę Izraela (obszar Tel Awiwu i Beer Szewy) Z kolei Islamski Dżihad przyznał się do wystrzału 100 rakiet stronę Izraela. Większości w tych rakiet zostało przechwycone przez system obrony przeciwrakietowy zwany Żelazna Kopuła
W odpowiedzi na ostrzał, Izrael w nocy z wtorku na środę rozpoczął ostrzeliwanie Strefy Gazy, jako odpowiedź na ich działania. W wyniku ataków zginęło 35 Palestyńczyków i 5 osób po stronie Izraela. Dodatkowo ataki Izraela spowodowały zawalenie się jednego budynku i uszkodzenie drugiego. Ofiar po stronie Izraela był znacznie mniej właśnie z powodu dobrze funkcjonującego systemu Iron Dome (czyli Żelazna Kopuła)

Żelazna Kopuła odpiera ataki!

Iron Dome która chroni Izrael, uznawana jest za jeden z najlepszych i najskuteczniejszych systemów do odpierania ataków z powietrza. Izrael z powodu jej posiadania nie jest tak narażony, jak inne państwa. Widać to nawet podczas ostatnich wydarzeń. Zdecydowanie większa liczba ofiar po stronie Palestyny, świadczy o skutecznym działaniu Żelaznej Kopuły. Okazuje się, że spośród kilkuset rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy tylko kilka uderzyło w Izrael.

Jakie są przyczyny ostrzałów?

Wiadomo, że każde działanie ma swoja przyczynę. Zatem co spowodowało takie gwałtowne działania? Natężenie konfliktu miało nastąpić doszło po napięciu odczuwalnym w czasie ramadanu, kiedy to okolice meczetu Al-Aksa w Jerozolimie stały się miejscem starć między izraelską policja a Palestyńczykami. Dodatkowo izraelski sąd zasądził eksmisję palestyńskich rodzin w Jerozolimie wschodniej. Ich domu miały zostać zajęte przez osadników żydowskich. Sprawa nadal jest w sądzie, ponieważ wyrok wydany był przez sąd niższej instancji. Strony odwołały się od wyroku do sądu wyższej instancji.

Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2021 18:30
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski