Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 grudzień 2022 16:15

Iran: Kolejna egzekucja - Madżidrez Rahnavard zawisł za „wrogość wobec Boga”

Madżidrez Rahnavard stracony w Iranie Madżidrez Rahnavard stracony w Iranie fot: Twitter.com

Iran potwierdził, że doszło do drugiej egzekucji z powodu antyrządowych protestów, które od kilku tygodni zalewają cały kraj. Wiadomość o egzekucji przekazało Sądownictwo Republiki Islamskiej. Stracony mężczyzna miał 23-lata i nazywał się Madżidreza Rahnavard. Wyrok został wykonany poprzez powieszenie, 12 grudnia we wczesnych godzinach porannych. Egzekucja została przeprowadzona trzy tygodnie po zatrzymaniu.

 

Jaki był oficjalny powód egzekucji Madżidreza Rahnavarda? 

Do zatrzymania 23-letniego Madżidrezy Rahnavarda doszło 19 listopada, zaś już 10 dni później odbył się jego proces. Młodego Irańczyka oskarżono o zabicie dwóch osób oraz zranienie dwóch innych osób nożem. Co ciekawe, ostateczny powód egzekucji, to „wrogość wobec Boga”, czyli uczestniczenie w antyrządowych manifestacjach, na których 23-latek wdał się w walkę z użyciem noża z prorządowymi funkcjonariuszami grupy paramilitarnej. 

Wcześniej stracony został Mohsen Shekari

Co ciekawe, to druga w ostatnich dniach egzekucja uczestnika protestów, które od tygodni trawią Iran. Kilka dni temu także powierzono 23-letniego uczestnika protestów, za blokowanie drogi w Teheranie i zranienie maczetą dwóch bojówkarzy prorządowych. Młody mężczyzna nazywał się Mohsen Shekari. 

Protesty w Iranie nadal trwają, zaś ofiar walki z rządem Iranu jest zdecydowanie więcej, niż podają to oficjalne komunikaty. Przypomnijmy, że protesty wybuchły po zabójstwie Mahasy Amini, która została śmiertelnie pobita przez funkcjonariuszy, za odsłonięte włosy i brak hidżabu. 

Jest wiele innych ofiar reżimu irańskiego - m. in. to Niki Shakarami, Hadis Najafi i Mahsa Amini

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu

    W piątek, w konsulacie Iranu w Paryżu, doszło do dramatycznego incydentu, który wywołał szeroko zakrojone działania bezpieczeństwa. Mężczyzna został zatrzymany po wejściu do budynku z kamizelką, którą początkowo uznano za zawierającą granaty. Cała sytuacja okazała się fałszywym alarmem, ale wywołała poważne reperkusje w środku stolicy Francji.

  • Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan

    W piątek rano izraelska armia przeprowadziła operację wojskową przeciwko Iranowi, uderzając w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan – donosi "New York Times", powołując się na informacje od urzędników wojskowych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na atak Iranu na Izrael i kolejnym rozdziałem w rosnących napięciach między oboma państwami, z eskalacją konfliktu obserwowaną przez globalne media.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Jordania: Śmierć amerykańskich żołnierzy w Tower 22 Jordania: Śmierć amerykańskich żołnierzy w Tower 22

    Tragiczny incydent w nocy z 28 na 29 stycznia wstrząsnął amerykańską bazą Tower 22 w północno-wschodniej Jordanii, w pobliżu granicy z Syrią. Trzech amerykańskich żołnierzy straciło życie, a ponad 20 zostało rannych w ataku dronów, co wywołało gwałtowną eskalację sytuacji na już niestabilnym Bliskim Wschodzie. Oświadczenie Białego Domu sugeruje, że za atakiem stoją radykalne grupy bojowników wspierane przez Iran, co tylko pogarsza napiętą atmosferę w regionie.