Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 20 luty 2023 18:24

Białoruś: Łukaszenka wyrzuca polskich dyplomatów z Grodna i Mińska

Białoruś wyrzuca polskich dyplomatów z Grodna i Mińska Białoruś wyrzuca polskich dyplomatów z Grodna i Mińska fot: pixabay

Białoruskie władze zdecydowały się na wyrzucenie polskich dyplomatów z Grodna i Mińska. Według informacji podanych przez Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasza Jasina, wydalono łącznika polskiej straży granicznej oraz dwóch konsulów. Sytuacja pomiędzy Białorusią znów jest napięta o czym świadczą kolejne ograniczenia w ruchu na przejściach granicznych. 

 

Stosunki Polski i Białorusi są napięte

Nie da się ukryć, że sytuacja pomiędzy Polską a Białorusią znów zbliża się do stanu z jesieni 2021, kiedy to na polską granicę szturmowali uchodźcy zorganizowani przez reżim z Mińska. Wybuch wojny na Ukrainie wiosną 2022 sprawił, że relacje Polski z Białorusią zeszły na plan dalszy. 

Aresztowanie Poczobuta i wojna pogorszyły relacje między krajami

Niemniej jednak ostatnio na linii Warszawa-Mińsk znów zaczyna być gorąco, o czym świadczyć może aresztowanie Andrzeja Poczobuta oraz propagandowe informacje z Mińska o rzekomej planowanej agresji Polski na Białoruś o czym pisaliśmy ostatnio. 

Łukaszenka zaprasza Bidena do Mińska 

Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu media donosiły także o propozycji białoruskiego prezydenta, który stwierdził, że Joe Biden powinien odwiedzić Mińsk, a nie Warszawę.

Artykuły powiązane

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

    W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  • USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego

    Szef Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów ujawnił w środę istnienie „poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”, co wywołało niepokój i dyskusje wśród urzędników oraz polityków. Ostrzeżenie to, choć nie zawierało konkretnych szczegółów, skłoniło do apelu o zachowanie spokoju.

  • Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta

    Sugestia Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników z NATO, jeśli ci nie wydadzą wystarczających środków na obronę, wywołała burzę kontrowersji. Szef zachodniego sojuszu wojskowego, Jens Stoltenberg, ostrzegł, że taka postawa podważa całe bezpieczeństwo regionu.