Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 styczeń 2022 18:41

Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

Norwegia - bogata i rozwinięta Norwegia - bogata i rozwinięta fot: pixabay

Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

 

Historia Norwegii

Historia Norwegii jest o wiele dłuższa i ciekawsza, gdyż rozpoczyna się setki lat przed pojawieniem się pierwszego Wikinga. Ślady działalności człowieka na terenie tego kraju datowane są już na 9000-8000 lat p.n.e. Samo państwo Norwegia powstało jednak dopiero we wczesnym średniowieczu, tj. w IX w. n.e. Przez wieki Norwegia zawierała sojusze z innymi państwami skandynawskimi - raz będąc od nich zależną, kiedy indziej samodzielnie nadając ton pozostałym.
W czasie I wojny światowej Norwegia zachowała neutralność. Tę samą zasadą bezstronności chciano kierować się również podczas II wojny światowej - co, niestety, nie udało się i wiosną 1940 r. Norwegia przystąpiła do antyhitlerowskiej koalicji.

Geografia i kultura

Pewne przebłyski norweskiej historii obecne są także w Polsce - jedną z atrakcji turystycznych Karpacza jest świątynia Vang. Kościół ten wybudowany został w Norwegii właśnie na przełomie XII i XIII w. Do Polski przeniesiono go w 1842 r.
Poza historią, ciekawostką Norwegii jest także położenie geograficzne i ukształtowanie terenu. Mamy tu fiordy - głębokie, klimatyczne zatoki, którymi trudno nie zachwycić się odwiedzając kraj. Cała północ z kolei to tereny słabo zaludnione, pokryte śniegiem niemal cały rok - przyciągają one tych, którzy nie lubią podążać znanymi, utartymi turystycznymi szlakami, chcą odkrywać nieznane na własną rękę i spędzić czas sam na sam z surową przyrodą.
Niezależnie od tego jaki cel wyjazdu obierzemy: poznanie fascynującej historii, zwiedzanie miast i skansenów lub przemierzanie dzikich ostępów, możemy być pewni, że oferta, jaką znajdziemy w Norwegii dostarczy nam niezapomnianych wrażeń w każdej z tych dziedzin.

Źródła ropy w Norwegii

W latach 60. i 70. XX w. na Morzu Północnym odkryto bogate złoża gazu ziemnego i ropy naftowej - dzięki nim Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Norwegia niewątpliwie króluje w rankingu najbogatszych państw na świecie, jednak dlaczego tak się stało? Wpłynęło na to kilka czynników i oczywiście tym głównym jest ropa naftowa, jednak czy tylko?
Początki ropy naftowej w Norwegii sięgają czasów 1965, kiedy Holandia poszukiwała złóż przy brzegach swojej granicy. W 1966 roku na morzu Północnym znaleziono ropę i to właśnie latem 1966 roku rozpoczęły się pierwsze odwierty poszukiwawcze, aby w 1967 roku mogły odbyć się pierwsze wydobycia ropy naftowej. Nieprzerwanie od 70 lat ropa jest wydobywana. Co ciekawe ropa leży między Wielką Brytanią a Norwegią.
Gdy Norwegowie wydobywali ropę to zysków z niej nie wydawali tak jak na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie na luksus, ale oszczędzali, co w efekcie pozwoliło Norwegom rozpocząć Inwestycje.

Inwestycje norweskie

Kiedy Norwegowie mądrze oszczędzali większość środków głównie z ropy przyszedł czas, by jakoś nimi zagospodarować. Faktem jest, że wyżej wspomniane Emiraty Arabskie, a konkretnie Dubaj jest miastem niczym z filmów science fiction, ale to Norwegia posiada większy kapitał. Kapitał ten teraz mądrze pomnaża, pompuje w różne inwestycje, głównie dużych, potężnych firm. To właśnie Norwegowie posiadają udziały między innymi w Apple.
Aktualnie Norwegia jest krajem który ma bardzo znaczący głos w różnych projektach. Dysponują oni ogromną gotówką, dlatego ich zdanie bardzo ważne i szanowane w świecie.

Artykuły powiązane

  • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

    Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  • Projekt "MOREtime": 26 godzinna doba! Projekt "MOREtime": 26 godzinna doba!

    W północnym regionie Norwegii, Vadso, pojawiła się nietypowa inicjatywa mająca na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców. Burmistrzyni Wenche Pedersen wystąpiła z projektem "MOREtime" do Komisji Europejskiej, prosząc o pomoc w wydłużeniu doby o dwie godziny.

  • Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka Norwegia: Anders Breivik przegrał sprawę w sądzie o łamanie praw człowieka

    Anders Breivik, skazany za zamachy w Oslo i na wyspie Utoya, podjął walkę prawno-ustrojową o warunki pobytu w norweskim więzieniu. Po dwunastu latach izolacji i braku interakcji z innymi skazańcami, zdecydował się skarżyć państwo norweskie za naruszenie jego praw człowieka.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

    Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?