Wydrukuj tę stronę
sobota, 17 kwiecień 2021 13:38

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

 

Światowa Organizacja Zdrowia - WHO apeluje, by myć prawidłowo ręce mydłem pod bieżącą wodą każdorazowo, kiedy wracamy do domu, po wizycie w toalecie, kiedy kaszląc lub kichając zakrywamy usta dłonią. Ostrzega również, by nie dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, oczy i nosa. W sytuacji kiedy nie mamy możliwości umycia rąk z pomocą przychodzą nam środki do dezynfekcji takie jak żele, płyny, pianki, aerozole czy nasączane chusteczki. Jednak zanim taki środek kupimy, warto zapoznać się ze składem chemicznym i wybrać taki, którego właściwości dezynfekujące pozwalają unicestwić wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie dostępne na rynku preparaty cechują się jednakową skutecznością.

Co zatem powinno wchodzić w skład skutecznego środka do dezynfekcji rąk, który poradzi sobie z koronawirusem?

Muszą przede wszystkim zawierać alkohol. W produkcji płynów dezynfekujących stosowany jest alkohol etylowy i izopropylowy, a także n-propanol. Ważne by stężenie zastosowanego alkoholu mieściło się w przedziale 60-80 procent. Wyższe niż 80 procentowe stężenie alkoholu powoduje mniejszą skuteczność biobójczą środka. Struktury białek ( wirusów lub bakterii) w obecności wody łatwiej ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu. Oprócz alkoholu, środki antybakteryjne dostępne w sklepach, w swoim składzie zawierają również substancje nawilżające, takie jak: ekstrakt z aloesu, glicerynę, panthenol, substancje zagęszczające, zapachowe, barwniki. Substancje nawilżające, są również istotnym elementem składowym, ponieważ alkohol mocno wysusza i podrażnia skórę, a one temu zapobiegają
Duże zapotrzebowanie na środki dezynfekujące spowodowało, że stały się towarem deficytowym i trudno dostępnym. Mimo podjętych działań przez polski rząd i uruchomieniu linii produkcyjnych przez przedsiębiorstwa należące do skarbu państwa jak np. Orlen, dostępność płynów, żeli dezynfekcyjnych jest mocno ograniczona, a gdy są już osiągalne, to ceny zwalają z nóg. Dzieje się tak na całym świecie, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia podała przepis na płyn do dezynfekcji, który możemy wykonać w domu.

Składniki do przygotowania 1l płynu dezynfekującego

• 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
• 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
• 42 ml 3% wody utlenionej
• 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
• zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Wykonanie

1. Do czystego pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlewamy alkohol.
2. Dodajemy wodę utlenioną, glicerynę oraz całość uzupełniamy wodą.
3. Zakręcamy szybko pojemnik, aby zapobiec parowaniu.
4. Delikatnie potrząsamy butelka w celu wymieszania się składników
5. Odstawiamy pojemnik na co najmniej 72 godziny

Płyn do dezynfekcji rąk możemy przygotować również na bazie octu, alkoholu, wody i mydła, w następujących proporcjach:

- 200 mililitrów octu
- 200 mililitrów alkoholu (nie spirytusu),
- 100 mililitrów wody
- 15-20 mililitrów mydła

Wszystkie składniki należy dobrze zmieszać i otrzymujemy świetny środek dezynfekujący.

Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk - składniki

• ½ szklanki żelu aloesowego, można go kupić w drogerii lub aptece
• 4 łyżki stołowe spirytusu lub spirytusu salicylowego,
• 20 kropli olejku z drzewa herbacianego
• 5 kropli olejku lawendowy
• 10 kropli olejku eukaliptusowy
• mała buteleczka na kosmetyki

Wykonanie banalnie proste, wszystkie podane wyżej składniki wlewamy do naczynia, dokładnie ze sobą mieszamy i tak uzyskany roztwór wlewamy do małej buteleczki najlepiej na kosmetyki, która możemy kupić w drogerii.

W awaryjnej sytuacji, kiedy nie mamy nic do dezynfekcji, możemy z zachowaniem ostrożności użyć również zimowego płynu do spryskiwaczy, który bazuje na alkoholu etylowym. Takim 70 procentowym roztworem (0, 75l płynu, 0, 25l wody) możemy spryskać powierzchnie ale należy uważać, by nie uszkodzić elementów lakierowanych, ponieważ płyn do spryskiwaczy oprócz wody i alkoholu, w swoim składzie posiada również chemiczne dodatki. Zabronione jest jednak korzystanie z płynów, które bazują na metanolu. Stężenie metanolu powyżej 3% może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, powodować podrażnienie skóry i oczu.

Pamiętać jednak należy, że środki do dezynfekcji rąk mogą zmniejszyć ilość cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 na rękach ale nie eliminują go w 100%. Powinny zatem stanowić dodatek do mycia rąk, ponieważ tylko mycie rąk usunie z nich brud, w którym często znajdują się bakterie i wirusy. Należy myć ręce przez co najmniej 20 sekund i regularnie je odkażać wtedy, gdy mydło i woda nie są dostępne. W ten sposób możemy uchronić się przed koronawirusem i wywołaną przez niego chorobą COVID-19. Najskuteczniejszą jednak metoda by uchronić się od zakażenia, jest pozostanie w domu i ograniczenie do koniecznego minimum przebywanie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z większymi skupiskami ludzi.

Artykuły powiązane

  • Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa

    Według Światowej Organizacji Zdrowia i urzędników palestyńskich, dzieci w Gazie są coraz częściej ofiarami głodu i odwodnienia w wyniku ograniczania pomocy przez Izrael i niszczenia enklawy. Podczas niedawnej inspekcji szpitali w północnej Gazie zespół WHO potwierdził dramatyczne skutki niedożywienia i braków w dostawach medycznych.

  • Japonia: Pierwszy śmiertelny przypadek małpiej grypy Japonia: Pierwszy śmiertelny przypadek małpiej grypy

    Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku śmiertelnego zarażenia chorobą znana wcześniej jako małpia ospa, obecnie nazywaną mpox. To tragiczne wydarzenie rzuca cień na ogłoszenie WHO z maja o ustąpieniu zagrożenia mpox na skalę międzynarodową. Śmierć dotknęła mężczyznę w średnim wieku, jednocześnie zakażonego wirusem HIV.

  • Poznań: Dramatyczna jakość powietrza! Poznań: Dramatyczna jakość powietrza!

    Poznań zmaga się z alarmującym problemem zanieczyszczenia powietrza, którego skutki zdrowotne stają się coraz bardziej niepokojące. W czwartek prognozy nie napawają optymizmem, przewidując przekroczenie normy stężenia pyłu PM10 aż trzykrotnie. Sytuacja ta wymusiła na władzach miasta podjęcie drastycznych środków, mających na celu ochronę mieszkańców przed szkodliwym wpływem smogu.

  • Chiny: Ogromna ilość zachorowań dzieci na zapalenie płuc Chiny: Ogromna ilość zachorowań dzieci na zapalenie płuc

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wykryła żadnych nowych patogenów w grupie przypadków zapalenia płuc u dzieci w północnych Chinach, ale apeluje o środki ostrożności, ponieważ liczba chorób grypopodobnych rośnie. Pekin przypisuje wzrost przypadków zniesieniu restrykcji związanych z Covid-19, co budzi obawy i skłania WHO do prośby o więcej informacji od chińskich władz.

  • Indie: Rekordowy smog w New Delhi! Indie: Rekordowy smog w New Delhi!

    W wyniku połączenia niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz praktyk rolniczych w sąsiednich stanach, New Delhi zmaga się z alarmującym wzrostem zanieczyszczeń powietrza. Wskaźnik jakości powietrza przekroczył normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 100-krotnie, co stawia mieszkańców stolicy w bardzo niebezpiecznej sytuacji.