Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 styczeń 2024 15:10

Tomasz Komenda: Koniec sprawy w sprawie niesłusznego wyroku skazującego

Tomasz Komenda zakończenie sprawy sądowej Tomasz Komenda zakończenie sprawy sądowej fot. pixabay

Historia Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwo, którego nie popełnił, doczekała się swojego zakończenia. Prokuratura po latach badań zdecydowała o umorzeniu całego postępowania, nie pociągając nikogo do odpowiedzialności. To epilog dramatu, który trwał przez 18 lat.

 

Niesprawiedliwy wyrok w sprawie Tomasza Komendy

W 2004 roku Tomasz Komenda został skazany za gwałt i morderstwo na 15-letniej dziewczynie, które miały mieć miejsce podczas sylwestrowej zabawy w Miłoszycach w 1996 roku. Jednak prawda w tej sprawie okazała się zupełnie inna. Niewinny mężczyzna spędził za kratami 18 lat, opowiadając później o przemocy i poniżeniach, którym był poddawany w więzieniu. Trzykrotne próby samobójcze stanowiły mroczny cień na jego losie.

Ostateczne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

W 2018 roku Sąd Najwyższy wreszcie zakończył ten niesprawiedliwy koszmar, uniewinniając Tomasza Komendę. Jednak po latach niewłaściwego aresztowania i cierpienia za kratami, prokuratura postanowiła umorzyć wszelkie postępowanie dotyczące niesłusznego skazania.

Zamknięcie sprawy bez konsekwencji

Mimo wieloletnich starań prokuratury, 28 grudnia zeszłego roku wszelkie wątki związane z niesłusznym aresztowaniem i skazaniem Tomasza Komendy zostały umorzone. Brak znamion czynu zabronionego spowodował, że nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Prokuratura uznała, że decyzje procesowe były podejmowane w dobrej wierze, nieświadome nieprawidłowości biegłych, które dotyczyły śladów uzębienia i śladów zapachowych.

Historia Tomasza Komendy staje się przestrogą przed niewłaściwym działaniem wymiaru sprawiedliwości. Pomimo zakończenia postępowania, nie da się cofnąć straconych lat. Sprawa rzuca światło na konieczność reformy systemu sądowego i pilnego przeglądu procedur, aby zapobiec niesłusznym skazaniom w przyszłości. Po 18 latach mrocznego cienia niesłusznie nałożonej kary, historia Tomasza Komendy dobiegła końca. 

Źródło: Pudelek, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Zielona Góra: Bójka w centrum miasta! Zielona Góra: Bójka w centrum miasta!

    W poniedziałek, 11 marca, mieszkańcy Zielonej Góry byli świadkami brutalnej bójki, która przerodziła się w dramatyczne starcie. Sprawcy uzbrojeni byli w kije bejsbolowe, co skutkowało poważnymi obrażeniami jednej z osób, która trafiła do szpitala z ciężkim urazem głowy.

  • Andrew Tate: Pseudoinfluencer staje przed sądem! Andrew Tate: Pseudoinfluencer staje przed sądem!

    Pseudoinfluencer Andrew Tate i jego brat Tristan stawili się przed rumuńskim sądem po wydaniu przez Wielką Brytanię nakazów aresztowania. Rumuńska policja zatrzymała ich w poniedziałek wieczorem na podstawie tych nakazów w związku z domniemanymi przestępstwami na tle seksualnym w Wielkiej Brytanii.

  • Rak płuc: Tomasz Komenda nie żyje Rak płuc: Tomasz Komenda nie żyje

    Nie żyje Tomasz Komenda, mężczyzna, którego życie stało się symbolem błędów sądowych i niesprawiedliwości w Polsce. Informację o jego śmierci przekazał dziennikarz TVN, Grzegorz Głuszak. Komenda, niesłusznie skazany na 18 lat więzienia, zmarł na raka płuc w wieku 46 lat, przegrywając walkę z rakiem. Jego historia to przestroga o tym, jak system prawny może zawieść, ale też o niezłomnej walce o sprawiedliwość.

  • Radom: Niekontrolowany wystrzał z pistoletu na komendzie Radom: Niekontrolowany wystrzał z pistoletu na komendzie

    Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie niekontrolowanego wystrzału z broni palnej, który miał miejsce w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu kilka dni temu. Szczegółowe dochodzenie ma objąć również kwestię obecności prywatnej broni na terenie komendy. Zdarzenie to rodzi pytania dotyczące przestrzegania procedur w zakresie przechowywania broni w instytucji publicznej.

  • Warszawa: Uniewinnienie Roberta N. znanego jako "Frog" Warszawa: Uniewinnienie Roberta N. znanego jako "Frog"

    W najnowszym rozdziale kontrowersyjnej historii pirata drogowego, Roberta N. ps. "Frog", Sąd Najwyższy ogłosił swoje ostateczne stanowisko w sprawach dotyczących rajdów pod Kielcami i w Warszawie z 2014 roku. Decyzją z czwartku, uniewinniający wyrok II instancji został podtrzymany, a kasacja prokuratury została oddalona. Przypadek ten budził wiele emocji, szczególnie ze względu na ekstremalnie niebezpieczne zachowanie kierowcy na drodze publicznej, który notorycznie przekraczał prędkość, zagrażając innym uczestnikom ruchu.