Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 październik 2023 15:08

Amber Gold: Polska musi wypłacić Katarzynie P. 6,5 tyś. euro!

Amber Gold Katarzyna P. Amber Gold Katarzyna P. fot. pixabay

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Katarzyny P., żony twórcy Amber Gold. Po ponad sześciu latach spędzonych w areszcie bez wyroku, Trybunał uznał, że Polska musi jej wypłacić 6,5 tysiąca euro zadośćuczynienia za straty moralne. To precedensowy przypadek w serii spraw dotyczących przewlekłego aresztu w Polsce.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok

Katarzyna P. spędziła ponad osiem lat za kratami zanim zapadł wyrok pierwszej instancji, skazujący ją na 12,5 roku więzienia. Areszt, który trwał ponad sześć lat, został uznany przez Strasburski Trybunał za bezzasadnie długi. Decyzja ETPC stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującej tortur i nieludzkiego traktowania. To wyrok, który rzuca światło na kwestię przestrzegania praw człowieka w systemie sądownictwa. Sprawa Katarzyny P. nie jest odosobnionym przypadkiem. Co roku Polska ma w Trybunale kilkanaście spraw o przewlekły areszt. Niektóre kończą się wyrokami i zadośćuczynieniem, inne ugodami, które także generują koszty dla podatników. Zasądzone środki finansowe wypłaca Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oszustwo Amber Gold

Katarzyna P. i Marcin P. oszukali w latach 2009-2012 ponad 18 tysięcy klientów spółki Amber Gold, doprowadzając ich do utraty 851 milionów złotych. Oskarżenie obejmowało także prowadzenie działalności parabankowej i pranie brudnych pieniędzy. Obydwoje zostali skazani na kary więzienia, a Katarzynie P. w procesie drugiej instancji wymierzono 11,5 roku więzienia. Katarzyna P. spędziła osiem lat w areszcie przed wyrokiem. To okres, którym towarzyszyły dramatyczne życiowe zmiany. Teraz, po wyroku ETPC, Polska musi jej zapłacić zadośćuczynienie. To jednak także moment refleksji nad funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości i przestrzeganiem praw jednostki.

Sprawa Katarzyny P. to znakomity moment do zastanowienia się nad kwestią przewlekłego aresztu w Polsce. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanowi ważny sygnał i może być impulsem do wprowadzenia reform, które zapewnią skuteczniejsze przestrzeganie praw jednostki w procesie sądowym.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie

    W gruzińskim parlamencie doszło do rękoczynów, które wybuchły w trakcie debaty nad nową, kontrowersyjną ustawą "o przejrzystości wpływów zagranicznych". Ustawa, przedstawiona przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, wywołała emocje nie tylko wśród posłów, ale i w społeczeństwie.

  • Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju

    Porozumienie między Węgrami a Chinami, które pozwala na patrolowanie terenu przez chińskich policjantów, budzi wiele kontrowersji i pytań co do konsekwencji tej współpracy. Choć początkowo porozumienie to spotkało się z niewielkim zainteresowaniem, jego istnienie stało się szeroko znane po doniesieniach niemieckiego dziennika "Die Welt".

  • Polska: Protesty rolników w całym kraju Polska: Protesty rolników w całym kraju

    Środowe protesty rolników w Polsce przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy stanowią wyraz głębokiego niezadowolenia. Organizatorzy szacują, że co najmniej 250 miejsc w Polsce zostanie zablokowanych przez drogową akcję protestacyjną, której celem jest przyciągnięcie uwagi do trudności, jakie borykają się polscy rolnicy.

  • Tałty: Finał rozprawy sądowej po wypadku na jeziorze Tałty: Finał rozprawy sądowej po wypadku na jeziorze

    Dramatyczna historia tragicznego wypadku na jeziorze Tałty w województwie warmińsko-mazurskim wstrząsnęła społecznością nie tylko na Mazurach. Piotr O., sterujący łodzią z trójką dzieci na pokładzie, mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia. Wyrok ten jest efektem tragicznego zdarzenia, które miało miejsce 18 czerwca 2022 roku, podczas rejsu wypożyczoną łodzią motorową. W wyniku błędnych manewrów doszło do wywrócenia łodzi, a ośmioletnia dziewczynka utonęła. 

  • Nepal: Ustalono przyczynę katastrofy samolotu linii Yeti Airlines Nepal: Ustalono przyczynę katastrofy samolotu linii Yeti Airlines

    W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez rządowe organy śledcze ujawniono, że katastrofa lotnicza w Nepalu, w której zginęły 72 osoby, była prawdopodobnie efektem omyłkowego odcięcia zasilania przez pilotów. Incydent, który miał miejsce 15 stycznia, przyczynił się do najtragiczniejszej katastrofy lotniczej w kraju od trzech dekad.