Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 październik 2023 15:08

Amber Gold: Polska musi wypłacić Katarzynie P. 6,5 tyś. euro!

Napisał
Amber Gold Katarzyna P. Amber Gold Katarzyna P. fot. pixabay

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Katarzyny P., żony twórcy Amber Gold. Po ponad sześciu latach spędzonych w areszcie bez wyroku, Trybunał uznał, że Polska musi jej wypłacić 6,5 tysiąca euro zadośćuczynienia za straty moralne. To precedensowy przypadek w serii spraw dotyczących przewlekłego aresztu w Polsce.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok

Katarzyna P. spędziła ponad osiem lat za kratami zanim zapadł wyrok pierwszej instancji, skazujący ją na 12,5 roku więzienia. Areszt, który trwał ponad sześć lat, został uznany przez Strasburski Trybunał za bezzasadnie długi. Decyzja ETPC stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującej tortur i nieludzkiego traktowania. To wyrok, który rzuca światło na kwestię przestrzegania praw człowieka w systemie sądownictwa. Sprawa Katarzyny P. nie jest odosobnionym przypadkiem. Co roku Polska ma w Trybunale kilkanaście spraw o przewlekły areszt. Niektóre kończą się wyrokami i zadośćuczynieniem, inne ugodami, które także generują koszty dla podatników. Zasądzone środki finansowe wypłaca Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oszustwo Amber Gold

Katarzyna P. i Marcin P. oszukali w latach 2009-2012 ponad 18 tysięcy klientów spółki Amber Gold, doprowadzając ich do utraty 851 milionów złotych. Oskarżenie obejmowało także prowadzenie działalności parabankowej i pranie brudnych pieniędzy. Obydwoje zostali skazani na kary więzienia, a Katarzynie P. w procesie drugiej instancji wymierzono 11,5 roku więzienia. Katarzyna P. spędziła osiem lat w areszcie przed wyrokiem. To okres, którym towarzyszyły dramatyczne życiowe zmiany. Teraz, po wyroku ETPC, Polska musi jej zapłacić zadośćuczynienie. To jednak także moment refleksji nad funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości i przestrzeganiem praw jednostki.

Sprawa Katarzyny P. to znakomity moment do zastanowienia się nad kwestią przewlekłego aresztu w Polsce. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanowi ważny sygnał i może być impulsem do wprowadzenia reform, które zapewnią skuteczniejsze przestrzeganie praw jednostki w procesie sądowym.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 październik 2023 16:24
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski