Wydrukuj tę stronę
sobota, 23 listopad 2024 07:26

Waluty: Dlaczego złoty słabnie?

Napisał
słabnący złoty przyczyny słabnący złoty przyczyny fot: pixabay

Polski złoty traci na wartości, a kurs wobec dolara osiągnął najniższy poziom od roku. Eksperci analizują przyczyny tej sytuacji, wskazując na osłabienie euro, eskalację wojny w Ukrainie oraz rosnące napięcia geopolityczne. W najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy, co dodatkowo niepokoi zarówno inwestorów, jak i konsumentów.

Wpływ osłabienia euro na złotego

Kurs złotego wobec dolara spadł do poziomu 4,16 zł, co jest skutkiem osłabienia euro względem dolara. Para euro-dolar, najważniejsza na światowych rynkach walutowych, zanotowała spadki spowodowane pogorszeniem wskaźników PMI w strefie euro. Według Marka Rogalskiego, analityka walutowego Domu Maklerskiego BOŚ, osłabienie złotego to głównie efekt tych zmian.

„To wynik tego, co się dzieje na parze euro-dolar, czyli na tej najważniejszej parze walutowej na świecie. Euro mocno idzie w dół, co wynika z danych PMI w strefie euro”.

- Marek Rogalski

Problemy gospodarcze strefy euro

Strefa euro zmaga się z pogorszeniem wskaźników gospodarczych. W listopadzie PMI dla przemysłu wyniósł 45,2 pkt, a dla usług spadł do 49,2 pkt. Wyniki te oznaczają spadek aktywności gospodarczej w obu sektorach. Niemcy i Francja, największe gospodarki regionu, wciąż pogłębiają kryzys.

Europejski Bank Centralny rozważa mocniejsze cięcia stóp procentowych, co może wpłynąć na ożywienie konsumpcji. Decyzja EBC zaplanowana jest na 14 grudnia, a eksperci spodziewają się obniżki o 0,5 pkt proc. Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku uważa, że może to sprzyjać długoterminowemu ożywieniu gospodarczemu.

„Sygnały o słabnącej gospodarce mogą wesprzeć decyzje o przyspieszeniu luzowania polityki monetarnej”.

- Agata Filipowicz-Rybicka

Eskalacja wojny i zagrożenia geopolityczne

Wojna w Ukrainie oraz napięcia geopolityczne dodatkowo wpływają na słabnącą pozycję złotego. Reżim Władimira Putina obniżył próg użycia broni atomowej, co budzi obawy na rynkach międzynarodowych. Tymczasem decyzje administracji Joe Bidena o wsparciu Ukrainy zwiększają eskalację konfliktu.

Donald Trump, który może powrócić do Białego Domu w 2025 roku, zapowiedział możliwość wprowadzenia ceł na import do USA. Działanie to mogłoby zaszkodzić unijnemu eksportowi, w tym niemieckiemu przemysłowi motoryzacyjnemu, ważnemu dla polskiej gospodarki.

„Mam też wrażenie, że do tego dochodzi kwestia geopolityczna, czyli groźby wobec Europy ze strony Rosji”.

- Marek Rogalski

Złoty w cieniu globalnych napięć

Słabnący złoty to efekt skomplikowanego splotu czynników gospodarczych i politycznych. Eksperci przewidują, że sytuacja pozostanie trudna, a globalne decyzje będą miały kluczowy wpływ na dalsze zmiany. W obliczu obecnych wyzwań, zarówno inwestorzy, jak i konsumenci, muszą przygotować się na kolejne trudne miesiące.

Źródło: Money, 

Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski