Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 grudzień 2023 15:05

Chiny: Ogromne trzęsienie ziemi, ponad 100 ofiar!

Chiny trzęsienie ziemi Chiny trzęsienie ziemi fot. pixabay

Co najmniej 118 osób straciło życie, a setki zostały ranne w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło północno-zachodnie Chiny. Zespoły ratownicze walczyły z ujemnymi temperaturami, próbując dotrzeć do ocalałych zniszczonych domów. To najbardziej śmiercionośne trzęsienie w Chinach od prawie dekady.

 

Epicentrum w hrabstwie Jishishan

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 nawiedziło hrabstwo Jishishan w prowincji Gansu. Uszkodziło domy i drogi, pozostawiając za sobą zniszczenie i chaos. Stan na wtorek rano to 105 ofiar śmiertelnych, 397 rannych oraz ponad 4700 uszkodzonych domów w Gansu. W sąsiedniej prowincji Qinghai zgłoszono kolejne 13 ofiar i 182 rannych. Trzęsienie ziemi, które nastąpiło tuż przed północą, spowodowało falę paniki, gdy mieszkańcy wychodzili na zewnątrz, szukając schronienia przed gwałtownymi wstrząsami. Utrudnieniem dla akcji ratowniczej są ekstremalne warunki pogodowe, z temperaturami spadającymi poniżej zera. Brak wody, prądu i sygnału komórkowego komplikuje sytuację, utrudniając szybką reakcję.

Akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi w Chinach

Nagłe ochłodzenie dotknęło dużą część Chin, a niskie temperatury stanowią wyzwanie dla ratowników. Przez pierwsze 72 godziny od trzęsienia, nazywane "złotym okresem" na ratunek, ograniczone są przez ciężkie warunki atmosferyczne. Prezydent Xi Jinping wezwał władze do podjęcia wszelkich wysiłków w poszukiwaniu ocalałych i pomocy rannym, zwracając uwagę na trudne warunki klimatyczne. Władze prowincji Gansu wysłały do strefy katastrofy 4000 strażaków, policjantów i żołnierzy, razem z tysiącami namiotów, łóżek, kołder i przenośnych palenisk. Pomoc finansową na pomoc dotkniętym prowincjom przekazały chińskie Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego.

Historia trzęsień ziemi w Chinach

Chiny są narażone na trzęsienia ziemi, zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju, gdzie płyta euroazjatycka styka się z płytą indyjską. To najbardziej śmiercionośne trzęsienie w Chinach od prawie dziesięciu lat, od czasu tragedii w prowincji Yunnan w 2014 r. i katastrofalnego trzęsienia w 2008 r. w Syczuanie, gdzie zginęło około 90 000 osób.

Trzęsienie ziemi w Chinach to nie tylko katastrofa naturalna, ale także próba solidarności społeczności. W obliczu ciężkich warunków pogodowych i zniszczeń, ważne jest, aby kraje i społeczeństwa jednoczyły się, aby pomóc poszkodowanym i przeciwdziałać skutkom tego dramatu.

 

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym Chiny tworzą fale gorąca nad Oceanem Spokojnym

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oceanu w Chinach wydają się sugerować, że Chiny mogą przypadkowo wpływać na globalne ocieplenie poprzez tworzenie tzw. "kul gorąca" nad północno-wschodnim Pacyfikiem. Choć brzmi to jak teoria spiskowa, to wyniki badań wskazują na to, że istnieje związek między działaniami ChRL a ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi na obszarze Oceanu Spokojnego.

  • Taizhou: Zoo w Chinach przebrało zwierzęta za pandy Taizhou: Zoo w Chinach przebrało zwierzęta za pandy

    Chińskie zoo w Taizhou zdecydowało się na nietypowy sposób przyciągnięcia odwiedzających – przebrało psy rasy Chow-chow za pandy. Inicjatywa miała na celu zwiększenie popularności ogrodu zoologicznego, który borykał się z brakiem tych uroczych i rzadkich zwierząt. Pracownicy ogrodu specjalnie wystylizowali szczeniaki, które zostały zaprezentowane na oddzielnym wybiegu, co miało stworzyć iluzję obecności prawdziwych pand.

  • Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie

    Góra Yandang, położona około 400 km na południe od Szanghaju, choć nie tak wysoka jak wiele innych słynnych szczytów świata, zyskuje na popularności wśród miłośników górskich przygód. Jej malownicze krajobrazy oraz wyjątkowe trasy wspinaczkowe, takie jak via ferrata, przyciągają rzesze turystów. W ostatnim czasie jednak miejscowa atrakcja turystyczna stała się sceną niecodziennego zdarzenia, które wywołało szeroki odzew. Miniony weekend przyniósł prawdziwe oblężenie – tłumy turystów, skuszonych pięknem i wyzwaniem, które stawia przed nimi via ferrata, utknęły w korku na trasie wspinaczkowej, tworząc niebezpieczne warunki.

  • Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo Drezno: Skandal szpiegowski w Niemczech z udziałem Jian Guo

    Od wczesnych godzin porannych służby z Biura Kryminalnego Saksonii, Federalnego Biura Kryminalnego oraz Prokuratury Generalnej przeszukują dwa mieszkania w południowej części Drezna. Tam mieszkał Jian Guo, 43-letni podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin, który był zatrudniony w biurze parlamentarnym Maxa Krah, lidera listy europejskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.