Wydrukuj tę stronę
środa, 08 listopad 2023 13:29

Włodzimierz Karpiński: Polityk przebywający w areszcie obejmie mandat europosła?

Włodzimierz Karpiński europoseł Włodzimierz Karpiński europoseł facebook.com/Wlodzimierz.Karpinski

Były sekretarz Warszawy i minister skarbu, Włodzimierz Karpiński, zaskakuje decyzją o objęciu mandatu europosła, mimo przebywania w areszcie w związku z tzw. aferą śmieciową. Wydarzenie to budzi kontrowersje i rodzi pytania o procedurę. Włodzimierz Karpiński, obecnie przebywający w areszcie związku z zarzutami korupcyjnymi miałby zająć miejsce w Parlamencie Europejskim zwolnione przez innego posła, Krzysztofa Hetmana, który uzyskał mandat w ostatnich wyborach do Sejmu RP.

Włodzimierz Karpiński wstąpi do Parlamentu Europejskiego?

Łukasz Kempara, attaché prasowy Parlamentu Europejskiego, wyjaśnia, że w pierwszej kolejności marszałek Sejmu powinien poinformować PE o wyborze Karpińskiego. Następnie poseł otrzyma deklarację do wypełnienia, potwierdzającą brak przesłanek uniemożliwiających mu objęcie mandatu. Istotne jest, że areszt Karpińskiego nie stanowi przeszkody w procedurze. Decyzja Karpińskiego budzi wiele kontrowersji. Czy możliwe jest skuteczne sprawowanie mandatu przez osobę przebywającą w areszcie? Dr hab. Marcin Górski, ekspert w europejskim prawie konstytucyjnym, wskazuje na konieczność uwzględnienia decyzji polskiego sądu. Jeśli ten nie wyrazi zgody na zakończenie stosowania środka zapobiegawczego, sprawa może być skierowana do Parlamentu Europejskiego w celu uchylenia immunitetu.

Włodzimierz Karpiński otrzymał zarzuty w aferze śmieciowej

Karpiński stoi przed zarzutami dotyczącymi tzw. afery śmieciowej. Prokuratura twierdzi, że wspólnie z innymi osobami żądał korzyści majątkowej w zamian za zmiany w zamówieniach publicznych. Cała sprawa dotyczy zamówień o wartości prawie 600 mln zł. Zarzuty obejmują przyjęcie przez Karpińskiego kwoty blisko 5 mln zł. Sprawa miała miejsce w latach 2020-2022, kiedy to Karpiński był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Włodzimierz Karpiński, mimo trudnej sytuacji, decyduje się na aktywne uczestnictwo w życiu politycznym, co rodzi wiele pytań i komentarzy na temat legalności i etyki takiej decyzji. Ostateczna interpretacja procedur leży w rękach polskich i europejskich instytucji.

Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Berlin: Fridays for Future rozpoczyna kampanię na rzecz klimatu i demokracji Berlin: Fridays for Future rozpoczyna kampanię na rzecz klimatu i demokracji

    Ruch Fridays for Future dał dzisiaj start swojej nowej kampanii skupionej na klimacie i demokracji, inaugurując ją akcją artystyczną w Berlinie. Aktywiści klimatyczni zainaugurowali tym samym swoje działania przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie to miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę szybszych działań na rzecz klimatu oraz wzmocnienie demokracji.

  • Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego

    Po trzech dekadach ukrywania swojej twarzy pod kominiarką, Sergio De Caprio, znany również jako "Ostatni Kapitan", postanowił stanąć do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jego decyzja o odsłonięciu twarzy jest symbolicznym gestem gotowości do służby narodowi włoskiemu na nowej arenie politycznej.