Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 styczeń 2024 14:53

Jemen: Atak na bojowników Houthi

Napisał
Jemen ataki amerykańskie Jemen ataki amerykańskie fot. pixabay

Siły zbrojne USA i Wielkiej Brytanii przypuściły serię ataków na cele kontrolowane przez Houthi na obszarach Jemenu. To zdecydowane działanie stanowi odpowiedź na powtarzające się ataki dronów i rakiet Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Administracja Bidena, popierana przez sojuszników, ostrzegała, że nieprzyjazne działania poniosą konsekwencje. Przełomowy moment w geopolitycznych napięciach na Bliskim Wschodzie wywołał ostrą reakcję ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

 

Ataki w Jemenie

Prezydent Joe Biden uzasadnił ataki jako bezpośrednią reakcję na "bezprecedensowe ataki Houthi na międzynarodowe statki morskie na Morzu Czerwonym". Koalicja, w skład której wchodziły USA, Wielka Brytania, Australia, Bahrajn, Kanada i Holandia, przeprowadziła celowe ataki na ponad 60 celów w 16 lokalizacjach, w tym na miejscem dowodzenia, składy amunicji i systemy radarowe obrony powietrznej.

Eskalacja konfliktów

Ataki te są wyrazem rosnącego międzynarodowego niepokoju związanego z zagrożeniem dla jednej z najważniejszych dróg wodnych na świecie. Wcześniej USA unikały bezpośrednich ataków na Jemen, obawiając się eskalacji konfliktu w regionie. Jednak ciągłe ataki Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym skłoniły koalicję do podjęcia decydujących działań w obronie żeglugi morskiej. Ataki były ukierunkowane, a ich celem było osłabienie zdolności Houthi do prowadzenia kontynuowanych ataków na statki na Morzu Czerwonym.

Przyczyna działań USA i Wielkiej Brytanii

Ataki na cele Houthi są długo oczekiwaną reakcją na narastające zagrożenie dla międzynarodowej żeglugi. Decyzja o przeprowadzeniu operacji została podjęta po kilku tygodniach analizy sytuacji. Jest to także pierwszy znany atak na Houthi w Jemenie, co stanowi punkt zwrotny w podejściu USA do konfliktu w regionie.

Oby działania te przyczyniły się do złagodzenia napięć w regionie i stanowiły sygnał dla innych grup, które mogą zagrozić wolności żeglugi na kluczowych szlakach morskich.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2024 15:25
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski