Wydrukuj tę stronę
środa, 16 czerwiec 2021 18:59

Genewa: Spotkanie Biden - Putin na żywo.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Spotkanie Biden - Putin Spotkanie Biden - Putin fot: youtube.com

Rosyjsko- amerykańskie stosunki raczej nie można nazwać przyjaznymi. Te dwa mocarstwa, a właściwie ich przywódcy kierują swoimi krajami w nieco odmienny sposób. Nie mniej jednak nie oznacza to otwartej wrogości, a raczej potrzebę dialogu, na którą dziś przyszedł czas.

 

Szczyt w Genewie rozpoczęty

Dzisiaj, kilka godzin temu spotkali się przywódcy dwóch państw: Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Przewiduje się, że rozmowy potrwają około 4-5 godzin. Władimir Putin przybył do wilii La Grange punktualnie, zaś Joe Biden kazał na siebie czekać około kwadrans. Podczas spotkania amerykański prezydent zwrócił się do Putina słowami „Zawsze lepiej spotkać się twarzą w twarz”. Putin przybył na spotkanie specjalnie, zaś Biden w Genewie jest już od wtorku. Wcześniej w Wielkiej Brytanii uczestniczył w szczycie G7 i w Brukseli w szczycie Nato.

Przywitanie przywódców

Początek spotkanie rozpoczął się od oficjalnego przywitania przywódców mocarstw przez prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej, Guya Parmelina, który okazał radość z możliwości goszczenia dwóch panów.

Powiedział także „To dla Szwajcarii zaszczyt i przyjemność gościć was tutaj (...) i zgodnie z tradycją (...) promować dialog i wzajemne zrozumienie. Życzę wam owocnego dialogu w interesie waszych krajów i świata. Najlepsze życzenia i do widzenia”

Rozmowa dwóch panów nie została nagrana, ale ponoć Vladimir Putin wyraził radość ze spotkania, twierdząc, że jest wiele spraw, które się nagromadziły. Wyraził też nadzieję na produktywne rozmowy.

Zamieszanie wśród dziennikarzy skutecznie zagłuszają słowa prezydentów

Takie spotkanie wywołało nie lada sensację wśród mediów. Nic więc dziwnego, że na szczyt oprócz prezydentów przybyło bardzo wielu dziennikarzy. Niestety szybko okazało się, że pojawiły się przepychanki i krzyki. Podobno hałas miał być tak duży, że sam Biden się nim zainteresował. Szczególnie uciążliwi byli Ci, którzy starali się wedrzeć do willi. Informatorzy twierdzą, że Biden określił USA i Rosję jako „dwa wielkie mocarstwa”.

Dziennikarze, którzy byli obecni na początku spotkania, ponoć zadali jedynie trzy pytania:

  • o obawy Putina związane z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym
  • o relacje Putina, gdyby Ukraina weszła do Unii Europejskiej
  • o kwestie zaufania Bidena wobec prezydenta Rosji.

Około 15.30 zrobiono przerwę w rozmowach. Oznaczało to zakończenie rozmów prezydentów z udziałem szefów MSZ. Po przerwie zapowiedziano dalszy ciąg rozmów w poszerzonym składzie. Wszyscy są ciekawi jakie problemy poruszane są podczas rozmów, oraz co z nich wyniknie? Odpowiedź znajdziecie w filmie poniżej.

Spotkanie Biden - Putin na żywo oraz konferencja prasowa