Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 marzec 2025 13:08

Celle: Początek procesu byłej terrorystki RAF – ukrywała się ponad 30 lat

Napisała
Początek procesu Danieli Klette w Celle Początek procesu Danieli Klette w Celle fot: pixabay/poglądowe

We wtorek 25 marca, przed Wyższym Sądem Krajowym w Celle, rozpoczął się proces przeciwko Danieli Klette, byłej członkini trzeciej generacji Frakcji Czerwonej Armii. 66-letnia kobieta, odpowiada za zarzuty dotyczące próby zabójstwa, ciężkich rozbojów oraz nielegalnego posiadania broni. Oskarżona przez ponad 30 lat unikała wykrycia, żyjąc pod fałszywym nazwiskiem w Berlinie. Byłą jedną z najbardziej poszukiwanych osób, związanych z terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii. Proces dotyczy przestępstw kryminalnych, a nie działalności ideologicznej.

Spis treści:

Zatrzymanie Danieli Klette w Berlinie-Kreuzbergu

W lutym 2024 roku, Daniela Klette została zatrzymana w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie, gdzie mieszkała od lat pod fałszywą tożsamością. W wynajmowanym mieszkaniu przy ulicy Sebastianstraße, znaleziono m.in. karabinek automatyczny typu Kałasznikow oraz granat przeciwpancerny. Funkcjonariusze, zabezpieczyli także inne materiały mogące wskazywać na przygotowanie do przestępstw.

Podczas aresztowania, nie stawiała oporu. Kobieta została przewieziona do zakładu karnego dla kobiet w Vechcie, gdzie od tego czasu przebywa w areszcie śledczym. Jej tymczasowe zatrzymanie zostało już raz przedłużone.

Oskarżenia o rozboje i współpraca z poszukiwanymi członkami RAF

Daniela Klette, jest oskarżona o udział w serii brutalnych napadów z bronią w ręku, na furgonetki z pieniędzmi oraz supermarkety w północnych Niemczech w latach 1999–2016. Według aktu oskarżenia działała wspólnie z Ernstem-Volkerem Staubem i Burkhardem Garwegiem – również byłymi członkami RAF, którzy pozostają na wolności.

Najważniejsze zarzuty to:

  • Ponad 2,7 miliona euro łupów zdobytych w wyniku zorganizowanych napadów.
  • Użycie broni palnej podczas jednego z ataków – nikt nie został ranny, ale prokuratura uznaje czyn za próbę zabójstwa.
  • Rola Klette jako kierowcy pojazdu ucieczkowego w wielu przypadkach.

Wątpliwości co do materiału dowodowego

Przed rozpoczęciem procesu, obrońcy Klette, w tym mecenas Lukas Theune, wyrazili zaniepokojenie faktem, że Prokuratura Federalna, dopiero niedawno przekazała część materiału dowodowego. Chodzi o około 12 terabajtów danych – co odpowiada nawet 10 milionom stron dokumentów.

Obrona uważa, że tak późne udostępnienie dowodów, uniemożliwia rzetelne przygotowanie się do procesu. Mimo to zapowiedziano, że Klette wygłosi ogólne oświadczenie, ale nie odniesie się do konkretnych zarzutów.

Daniela Klette i przeszłość RAF

Daniela Klette, podobnie jak Staub i Garweg, należy do tzw. trzeciej generacji Frakcji Czerwonej Armii – grupy odpowiedzialnej m.in. za zamach bombowy na amerykańską ambasadę w Bonn w 1991 roku i atak na zakład karny w Weiterstadt w 1993. Organizacja ogłosiła zakończenie działalności w 1998 roku.

Warto przypomnieć, że:

  • Trzecia generacja RAF była powiązana z morderstwami Alfreda Herrhausena (Deutsche Bank, 1989) i Detleva Karstena Rohweddera (Treuhand, 1991).
  • Przez ponad 30 lat Klette żyła poza systemem, nie wzbudzając podejrzeń.

Proces może potrwać wiele miesięcy, a wyrok w sprawie jednej z ostatnich aktywnych postaci RAF może mieć duże znaczenie historyczne i prawne. Policja nadal prowadzi intensywne poszukiwania Stauba i Garwega, których ślady urywają się w Niemczech i krajach sąsiednich.

Źródło: Tagesschau, lottelehmannakademie.de

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 marzec 2025 13:18
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk