Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 styczeń 2024 15:10

Tomasz Komenda: Koniec sprawy w sprawie niesłusznego wyroku skazującego

Napisał
Tomasz Komenda zakończenie sprawy sądowej Tomasz Komenda zakończenie sprawy sądowej fot. pixabay

Historia Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwo, którego nie popełnił, doczekała się swojego zakończenia. Prokuratura po latach badań zdecydowała o umorzeniu całego postępowania, nie pociągając nikogo do odpowiedzialności. To epilog dramatu, który trwał przez 18 lat.

 

Niesprawiedliwy wyrok w sprawie Tomasza Komendy

W 2004 roku Tomasz Komenda został skazany za gwałt i morderstwo na 15-letniej dziewczynie, które miały mieć miejsce podczas sylwestrowej zabawy w Miłoszycach w 1996 roku. Jednak prawda w tej sprawie okazała się zupełnie inna. Niewinny mężczyzna spędził za kratami 18 lat, opowiadając później o przemocy i poniżeniach, którym był poddawany w więzieniu. Trzykrotne próby samobójcze stanowiły mroczny cień na jego losie.

Ostateczne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

W 2018 roku Sąd Najwyższy wreszcie zakończył ten niesprawiedliwy koszmar, uniewinniając Tomasza Komendę. Jednak po latach niewłaściwego aresztowania i cierpienia za kratami, prokuratura postanowiła umorzyć wszelkie postępowanie dotyczące niesłusznego skazania.

Zamknięcie sprawy bez konsekwencji

Mimo wieloletnich starań prokuratury, 28 grudnia zeszłego roku wszelkie wątki związane z niesłusznym aresztowaniem i skazaniem Tomasza Komendy zostały umorzone. Brak znamion czynu zabronionego spowodował, że nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Prokuratura uznała, że decyzje procesowe były podejmowane w dobrej wierze, nieświadome nieprawidłowości biegłych, które dotyczyły śladów uzębienia i śladów zapachowych.

Historia Tomasza Komendy staje się przestrogą przed niewłaściwym działaniem wymiaru sprawiedliwości. Pomimo zakończenia postępowania, nie da się cofnąć straconych lat. Sprawa rzuca światło na konieczność reformy systemu sądowego i pilnego przeglądu procedur, aby zapobiec niesłusznym skazaniom w przyszłości. Po 18 latach mrocznego cienia niesłusznie nałożonej kary, historia Tomasza Komendy dobiegła końca. 

Źródło: Pudelek, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 styczeń 2024 15:59
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski