Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 listopad 2024 09:39

Straż Graniczna: Zatrzymanie 8 osób podejrzanych o handel ludźmi i przymusową pracę

Napisała
akcja Straży Granicznej akcja Straży Granicznej fot: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, przeprowadzili akcję zatrzymania ośmiu osób podejrzanych o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa ta, miała zajmować się handlem ludźmi oraz zmuszaniem do pracy przymusowej obywateli Ameryki Południowej. W wyniku działań służb, zatrzymano czterech obywateli Ukrainy oraz czterech obywateli Polski na terenie województwa wielkopolskiego. Wszyscy zatrzymani, usłyszeli zarzuty związane z handlem ludźmi i przymusową pracą cudzoziemców.

Spis treści:

Śledztwo i zatrzymania w województwie wielkopolskim

Akcja była efektem śledztwa, które od miesięcy prowadził Nadwiślański Oddział Straży Granicznej we współpracy z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Podczas operacji, zatrzymano cztery osoby pochodzenia ukraińskiego oraz cztery osoby z Polski. Jak ustalono, grupa miała zajmować się rekrutowaniem cudzoziemców z Kolumbii, Wenezueli, Gwatemali i Meksyku, którym obiecywano legalne zatrudnienie w Polsce. Zatrzymania miały miejsce w wyniku długotrwałego dochodzenia oraz współpracy między różnymi organami ścigania.

Warunki pracy cudzoziemców - obietnice a rzeczywistość

Według zebranych dowodów, podejrzani obiecywali ofiarom atrakcyjne warunki pracy i wysokie wynagrodzenia. Jednak po ich przyjeździe do Polski, sytuacja okazywała się diametralnie inna. Zamiast oczekiwanych wynagrodzeń, cudzoziemcy napotykali dodatkowe „koszty”, które sprawcy potrącali przed wypłatą. Wynagrodzenia trafiały do firm powiązanych ze sprawcami, które naliczały wysokie prowizje, znacznie zaniżając rzeczywiste wynagrodzenie pracowników. Pracownicy byli zakwaterowani w mało komfortowych warunkach. Charakter wykonywanej pracy oraz ich wynagrodzenie mijały, się z wcześniejszymi zapewnieniami pracodawców. Większość zatrudniono w sektorach takich jak obróbka drewna, tapicerstwo oraz przetwórstwo warzyw. Ponadto, niektórym pracownikom zatrzymywano dokumenty pod pretekstem rzekomej legalizacji zatrudnienia.

Środki zapobiegawcze i możliwe kary

Na wniosek prokuratora, wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. Każdy z nich otrzymał zakaz opuszczania kraju, policyjny dozór oraz poręczenia majątkowe, które sięgały nawet 900 000 zł. Podejrzanym zarzuca się przestępstwa z artykułów 258 oraz 189a Kodeksu Karnego, które przewidują kary pozbawienia wolności od 3 do 20 lat. To poważne zarzuty związane z handlem ludźmi i łamaniem praw człowieka.

Apel do poszkodowanych

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zwrócił się do osób, które mogły paść ofiarą agencji pracy tymczasowej działającej w Opalenicy, o kontakt w celu wsparcia śledztwa. Prokuratura prosi wszystkie osoby pokrzywdzone o zgłoszenie się do placówki przy ul. Cystersów 18 w Krakowie lub o kontakt telefoniczny pod numerem (12) 294-25-25. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 listopad 2024 10:07
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk